Nominacja dla bp. Piotra Turzyńskiego

Bp Piotr Turzyński. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy naszej diecezji został członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Dokonało się to podczas 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Do Rady Stałej wybrano dwóch nowych członków: abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego oraz bp. Piotra Turzyńskiego. Hierarchowie zastąpili abp. Henryka Hosera i bp. Wiesława Śmigla.

Zadaniem Rady Stałej jest przygotowywanie spraw na Zebrania Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa ona nad wykonywaniem decyzji Konferencji i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynuje prace Konferencji, może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych, zgodnie z opinią, przynajmniej domniemaną, członków Konferencji.

Bp Piotr Turzyński urodził się 28 września 1964 roku w Radomiu. W 1988 r. ukończył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia biskupie otrzymał 28 lutego 2015 w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu z rąk arcybiskupa Celestina Migliore, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce. Od 2015 roku sprawuje funkcję delegata ds. duszpasterstwa nauczycieli przy Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski dwóch księży z naszej diecezji zostało wybranych na konsultorów. Ks. prof. Marek Chmielewski został zatwierdzony konsultorem Komisji Maryjnej, a ks. dr Mariusz Wilk – mianowany konsultorem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.