Pożar w klasztorze w Studziannie

Dziś przed południem wybuchł pożar w części mieszkalnej zespołu klasztornego księży filipinów w Studziannie. Ogień udało się szybko opanować. Nikomu nic się nie stało.

Jak podaje Marcin Prejs z Radia Plus Radom, zgłoszenie o pożarze dyżurny opoczyńskiej straży odebrał dziś o 10.14. Wynikało z niego, że ogień pojawił się w bibliotece na poddaszu budynku. Na miejsce zadysponowano 9 jednostek straży pożarnej.

– Strażakom szybko udało się opanować pożar. W jego wyniku spaleniu uległo wyposażenie pomieszczenia oraz książki, które nie miały jednak wartości historycznej. Nikt z mieszkańców klasztoru nie ucierpiał. Za wstępną przyczynę zdarzenia strażacy przyjmują nieszczelność przewodu kominowego. – podaje Marcin Prejs.

Księża z Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri (filipini) związani są ze Studzianną od 1674 roku. Wtedy to obieli pieczę nad kultem łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej. Na przełomie XVII i XVIII wieku wybudowano kościół wraz z przylegającym do niego klasztorem. Świątynia spełniała potrzeby duszpasterskie parafii, ale również stała się sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej. W 1968 r. kard. Stefan Wyszyński w asyście kard. Karola Wojtyły dokonał koronacji Cudownego Obrazu. Natomiast w 1974 roku kościół w Studziannie został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.