Radomska „Gwiazdka na deptaku”

W niedzielę odbyło się tradycyjne świąteczne spotkanie radomian pod nazwą „Gwiazdka na deptaku”.

Pierwszym punktem spotkania była Msza św. w radomskiej katedrze, której przewodniczył bp Henryk Tomasik. Podczas liturgii harcerze hufca ZHP Radom-Miasto przekazali pasterzowi naszej diecezji „Betlejemskie Światełko Pokoju”, które w tym roku pielgrzymuje pod hasłem „W Tobie jest światło”.

Po Mszy św. – w asyście Rycerzy Kolumba – przeniesiono figurkę Dzieciątka Jezus do szopki ustawionej na Placu Corazziego przed Urzędem Miasta. Tam też odbyła się radomska „Gwiazdka na deptaku”.

Nim padły pierwsze życzenia, „Betlejemskie Światełko Pokoju” z rąk hm. Bartosza Bednarczyka otrzymał prezydent Radomia Radosław Witkowski.

– Jak co roku zuchy, harcerze i instruktorzy hufca ZHP Radom-Miasto przynoszą na to spotkanie wigilijne szczególny dar. Dar światła odpalony w grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Dziś w nocy przekazali nam je słowaccy skauci. My chcemy je przekazać na radomskie stoły – powiedział hm. Bartosz Bednarczyk.

Zaś prezydent, witając mieszkańców Radomia i dziękując za liczne przybycie, powiedział:

– Dziś czasy mamy niespokojne i życzę czegoś bardziej wartościowego niż dobra materialne. Życzę przede wszystkim rozmowy i wzajemnego szacunku, bo możemy się różnić, ale powinniśmy mieć wobec siebie szacunek. W Betlejem także spotkali się różni ludzie o różnej narodowości, różnych poglądach i różnym statusie społecznym, a jednak wszyscy witali Nowonarodzonego. Na najbliższe Święta i Nowy Rok chciałbym zadedykować refren piosenki Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego „Niechaj się wola Twoja stanie, ale zbaw mnie od nienawiści i ocal mnie od pogardy, Panie”. Wesołych świąt!

Życzenia radomianom złożył również bp Henryk Tomasik. Pasterz Diecezji Radomskiej najpierw przypomniał ewangeliczny opis narodzin Jezusa Chrystusa i pobłogosławił opłatki.

– „Narodziłem się w nocy, abyś ty uwierzył, iż mogę rozjaśnić każdą rzeczywistość spowitą ciemnością. Narodziłem się w ludzkiej postaci, mówi Bóg, abyś ty nigdy nie wstydził się być sobą. Narodziłem się jako człowiek, abyś ty mógł stać się synem Bożym” (fragm. „Orędzie z Groty Betlejemskiej”, Lambert Noben). Niech te słowa będą także życzeniami. Życzymy radosnego zmierzania do Chrystusa – Światłości Świata. Chrystus niech rozpromienia drogi życia, pomaga w podejmowaniu ważnych decyzji. Chrystus, który jest źródłem mocy niech dodaje siły wówczas, gdy podejmujemy decyzje dotyczące drugiego człowieka i wielkich spraw. Boże Dziecię niech wszystkich obdarza swoim błogosławieństwem Życzymy pokoju w naszych sercach, w rodzinach, w miejscach pracy i w naszej Ojczyźnie. Matka Boża niech wyprasza wiele łaski dary nieba. Błogosławionych świąt i pełnego dobra Nowego Roku. – powiedział bp Henryk Tomasik.

Po oficjalnych przemówieniach był czas na życzenia indywidualne i łamanie się opłatkiem z radomianami. Podczas „Gwiazdki na Deptaku” nie zabrakło również świątecznych potraw; z kuchni polowych wydawano gorący barszcz, pierogi i bigos.

Bożonarodzeniowego klimatu dodały kolędy i świąteczne piosenki śpiewane Annę Karwan.

[FAG id=4970]