Biskupi apelują o pomoc dla Meksyku po trzęsieniu ziemi

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP prosi o modlitwę i pomoc materialną poszkodowanym podczas trzęsienia ziemi w Meksyku. Do włączenia się w tą pomoc zachęca Biskup Radomski Henryk Tomasik. Poniżej tekst apelu:

Apel
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
do Wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce
w związku z trzęsieniem ziemi w Meksyku

Od kilku dni napływają do nas zatrważające informacje z Meksyku, o tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, w którym życie straciły setki osób, a tysiące zostały pozbawione swojego dobytku i środków do życia. Z prośbą o pomoc Kościoła w Polsce, zwróciła się do nas Konferencja Episkopatu Meksyku.

Ludzkie dramaty, których świadkami byliśmy niejednokrotnie pokazują, że Polacy mają dobre i otwarte serca. Dlatego i dziś zwracam się z apelem do wszystkich wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o pomoc dla ofiar kataklizmu. Chcemy to uczynić zarówno w wymiarze duchowym jak i materialnym, organizując Dzień Pomocy Ofiarom Trzęsienia Ziemi w Meksyku – „Kościół w Polsce dla Meksyku”.

Proszę o modlitwę podczas Mszy Świętych we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce. Proszę o modlitwę w rodzinach oraz domach zakonnych. Proszę o modlitwę prywatną i wspólnotową podczas październikowych nabożeństw różańcowych.

Pomoc materialną możemy z kolei przekazywać za pośrednictwem Caritas Polska, wysyłając sms z hasłem MEKSYK pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT), włączając się w organizowane w przed kościołami zbiórki ofiar, bądź dokonując bezpośrednich wpłat na konto Caritas Polska lub Caritas diecezjalnych – z dopiskiem MEKSYK. Potrzebne dane można odnaleźć na stronie www.caritas.pl.

Jednocześnie, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Polakom za dotychczas hojnie okazywane wsparcie.

Licząc na zrozumienie, pomoc i zaangażowanie, z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Do pomocy poszkodowanym podczas trzęsienia ziemi w Meksyku i do zbiórki na ten cel zachęca bp Henryk Tomasik:

Odpowiadając na Apel Przewodniczącego KEP dotyczący pomocy dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Meksyku informujemy, że w naszej diecezji zbiórka do puszek na powyższy cel odbędzie się w niedzielę, 15 października br.  Wpłat należy dokonywać w kasie Kurii lub Caritas diecezjalnej.

Biskup Henryk Tomasik