WYSOKIE KOŁO – Parafia pw. NMP Królowej Różańca Świętego – Sanktuarium

Święto zniesione: 9.00; 17.00

Dzień powszedni: 17.00

Nabożeństwa:

• sobota, 17.00 – Msza przed Cudownym Obrazem i nowenna do Matki Bożej Wysokolskiej
  • niedziele i święta:
    • 8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
    • 16.30 – Różaniec
  • w Wielkim Poście:
    • Droga Krzyżowa –
      • dla dzieci – środa, 15.30
      • dla dorosłych – piątek, 16.30
      • dla młodzieży – piątek, 18.00
    • Gorzkie Żale z nauką pasyjną – niedziele Wielkiego Postu o 16.30
  • Nabożeństwa majowe i czerwcowe:
    • w dni powszednie – 17.30
    • w niedziele – 16.30
  • Różaniec – w październiku codziennie o 16.30

O PARAFII:

Do parafii należą: Boguszówka, Leokadiów, Marianów, Markowola, Markowola Kol., Oleśniak, Opatkowice, Opatkowice Kol., Podmieście, Regów Nowy, Regów Stary, Smogorzów, Wysokie Koło.

Odpusty:

• 1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki
  • 3 maja – NMP Królowej Polski (odpust strażacki)
  • II sobota czerwca – Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu „Margaretka”
  • Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
  • 6 sierpnia – Przemienienie Pańskie (odpust z dawnego kościoła parafii Regów)
  • sobota po 18 sierpnia – Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu – Odpust Chorych
  • I niedziela września – Dożynki w Sanktuarium
  • 8 września – Narodzenie Matki Bożej
  • sobota przed I niedzielą Października – Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca
    początek godz. 10.00 zakończenie ok. godz. 15.00
  • I niedziela Października – Główny Odpust Matki Bożej Różańcowej

Historia: Regów i Wysokie Koło w XV w. stanowiły własność Regowskich her­bu Habdank, a potem Pękosławskich, Witowskich, Chomętowskich, Wielopolskich i Lewic­kich. Pierwotny drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Regowie, w pobliżu Wisły, istniał około 1390 r. Parafia została erygowana w 1439 r. przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnic­kiego. Ze względu na częste wylewy Wisły zmieniono w XV w. lokalizację świątyni. Kolejny kościół modrzewiowy zbudował w 1747 r. proboszcz ks. Maciej Gwiazdowski, a uposażyła go Dorota z Czekarzewic, wojewodzina lubelska i dziedzic Jan Wielopolski. Znaczenie kościoła zaczęło maleć pod koniec XIX w. Nazwa parafii funkcjonowała jeszcze formalnie do I wojny światowej, kiedy całkowicie zaniknął kościół w Regowie. Na terenie parafii Regów w Wyso­kim Kole powstał kościół pw. Św. Krzyża i klasztor dominikański zbudowany w latach 1637­-1681 z fundacji Stanisława Witowskiego, kasztelana sandomierskiego i Jana Wielopolskiego. Kościół był konsekrowany w 1694 r. przez bp. Stanisława Szembeka, sufragana krakowskiego. Po kasacie dominikanów w 1870 r. zamieszkiwali tu krótko franciszkanie reformaci, zaś pod koniec XIX w. proboszcz parafii Regów zamieszkał w zabudowaniach klasztornych i od 1891 r. nabożeństwa były sprawowane w Wysokim Kole.

Kościół jest trójnawowy, bazyli­kowy, orientowany, zbudowany na planie prostokąta i wzniesiony z cegły i białego kamienia.

Po bokach prezbiterium znajduje się zakry­stia i skarbczyk sklepione kolebkowo, a nad nimi kaplice Matki Bożej z cudownym obrazem i św. Józefa.

Matka Boża Różańcowa – Wysokie Koło

Cudowny obraz Matki Bożej Wysokolskiej, typu Hodegetria, namalowany został na wzór wizerunku z Częstochowy, z tą różnicą, że w prawej ręce Matka Boża trzyma różę. Ob­raz odbiera kult od 1684 r. Jest to wizerunek wykonany farbą olejną na desce lipowej. Czczony jest pod tytułami: Róża Duchowna, Królowa Różańca Świętego. Uroczysta koronacja odbyła się 18 sierpnia 1974 r. Przewodniczył jej kard. Stefan Wyszyński.

MAPA DOJAZDU: