BIAŁACZÓW – Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela

Rezydent:

MSZE ŚW.:

Niedziela / Uroczystość: 8.00; 10.00; 12.00; 16.00

Święto zniesione: 8.00; 10.00; 17.00 (16.00 – zima)

Dzień powszedni: 7.00; 7.30

Nabożeństwa:

• w każdą środę nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – po Mszy św. o godz. 7.00
  • 13 dnia miesiąca od maja do października – 20.00
  • majowe – 18.00
  • czerwcowe – 18.00
  • październikowy różaniec – 16.30
  • Wielki Post: Droga Krzyżowa – piątek, 16.30; Gorzkie Żale – niedziela, 16.00

O PARAFII:

Do parafii należą: Białaczów, Miedzna Drewniana, Ossa, Parczów, Sędów, Sobień, Wą-glany, Zakrzów

Odpusty:

• Narodziny Św. Jana Chrzciciela (24 czerwca)
  • Św. Stanisława, biskupa i męczennika – głównego Patrona Polski (8 maja)

Historia: Białaczów był starożytną siedzibą Odrowążów, Białaczowskich, Mała­chowskich, Broel-Platerów. Założycielem miasta i parafii miał być w połowie XIII w. biskup krakowski Prandota z Białaczowa. Prawa miejskie niemieckie odnowił w 1456 Kazimierz Jagiellończyk. W XVII w. nastąpił upadek miasta. Dopiero Stanisław Małachowski starał się przywrócić mu rangę ośrodka miejskiego odnawiając w 1787 r. prawa miejskie, rozbudowując gospodarkę i przemysł. Białaczów utracił prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Prepozytura w Białaczowie istniała prawdopodobnie w pierwszej połowie XII w., wkrótce potem prze­kształciła się ona w parafię. Właściwym założycielem parafii był w połowie XIII w. krakowski biskup Prandota z Białaczowa, który nadał jej też uposażenie. Pierwotny murowany kościół pw. św. Jana Chrzciciela wybudowany został około połowy XIII w. przez bp. Jana Prandotę, który pochodził z Białaczowa. Według dokumentów sądu gnieźnieńskiego z 1432 r. kościół był stary i „od dawna istniejący”. W początkach XVI w. w Białaczowie był kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława bp. w części drewniany, a w części murowany. W latach 1694-1696 przebudowano cały kościół tzn. dobudowano znacznie większą murowaną nawę. Konsekrował kościół 20 sierpnia 1932 r. bp Włodzimierz Jasiński. Kościół jest orientowany, zbudowany na planie krzyża, w stylu barokowym, murowany.

MAPA DOJAZDU: