SKRZYŃSKO – Parafia pw. św. Wojciecha – Sanktuarium MB Staroskrzyńskiej

KONTAKT:

Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej
Skrzyńsko, Pl. Św. Marka 26
26-400 Przysucha
woj. mazowieckie

T: +48 48 675 23 20
E: …
W: …


DUSZPASTERZE:

Proboszcz: ks. kan. Andrzej Szewczyk – kustosz

Wikariusz[e]: ks. mgr Tadeusz Rojek

Rezydent:


MSZE ŚW.:

Niedziela / Uroczystość: 8.00, 10.00, 11.30, 17.00 (16.00 – zima)

Święto zniesione: 8.00, 10.00, 17.00 (16.00 – zima)

Dzień powszedni: 7.00

Nabożeństwa:


O PARAFII:

Do parafii należą: Beźnik, Brogowa, Dębiny, Gliniec, Janików, Klonowa, Kol. Skrzyń­sko, Krajów, Skrzyńsko, Wistka, Wola Więcierzowa, Zbożenna

Odpusty:

  • Św. Wojciecha – 23 kwietnia
  • Św. Trójcy
  • MB Szkaplerznej – 16 lipca

Historia: Pierwszy kościół w Skrzyńsku pod wezwaniem Trójcy Świętej zbudowało około 1130 roku Piotr Dunin Włostowic. On też umieścił w nim Obraz Matki Bożej, przed którym dostąpił łaski uzdrowienia (przywrócenia wzroku i mowy). Obraz namalowany jest na desce. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Należy do tablicowego malarstwa gotyckiego, grupy tzw. Madonn Piekarskich.

Obecny kościół pod wezwaniem św. Wojciecha został ufundowany przez Karola Szydłowieckiego w drugiej połowie XVIII wieku. Usytuowany jest na wzgórzu, przy drodze z Przysuchy do Klwowa. Wybudowany w stylu późnobarokowym, dwuwieżowy, jednonawowy. W ołtarzu głównym widnieje cudowny Obraz Matki Bożej.

Skrzyńsko jest najstarszym ośrodkiem kultu maryjnego w regionie radomskim. Żywy kult Matki Bożej Staroskrzyńskiej był i jest odpowiedzią ludzi na niezliczone łaski, jakimi są obdarowywani proszący o pomoc. Wyrazem miłości do Matki Bożej Staroskrzyńskiej oraz podziękowaniem za wymodlone dary i łaski były składane przez wiernych wota.

6 września 1998 roku Prymas Polski kardynał Józef Glemp w asyście dwudziestu biskupów i kilkuset księży oraz ponad stutysięcznej rzeszy wiernych dokonał uroczystej koronacji Wizerunku Matki Bożej Staroskrzyńskiej koronami papieskimi.


MAPA DOJAZDU: