Bp Henryk Tomasik: Prawo do życia bez wyjątków i ochrona kobiet PDF Drukuj Email

Prawo do życia bez wyjątków i ochrona kobiet

Nowa sytuacja społeczno-polityczna ożywiła nadzieje wielu Polaków na objęcie ochroną życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Chodzi o objęcie prawną ochroną wszystkich dzieci, bez żadnych wyjątków. Badania sondażowe pokazały, że za prawem do życia każdego człowieka bez żadnych wyjątków opowiedziało się 80% Polaków.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia podjęła inicjatywę ustawodawczą, mającą na celu obronę życia wszystkich poczętych dzieci oraz ochronę kobiet, jako kolejne ofiary aborcji.

Zachęcam wszystkich wiernych do włączenia się w dzieło ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Serdecznie proszę o poparcie inicjatywy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i podpisanie Apelu do Polskich Parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa.

Apel ten jest zgodny ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski wyrażonym w komunikacie z 16 kwietnia br. „Biskupi zwracają się do ludzi dobrej woli, do matek i ojców, lekarzy i położnych oraz do stanowiących prawo, aby zgodnie z sumieniem stawali na straży ludzkiego życia. Dziękując świeckim, angażującym się w ruchy, stowarzyszenia i federacje pro-life, pasterze Kościoła w Polsce proszą o solidarną współpracę w tej ważnej sprawie. Równocześnie oświadczają, że nie popierają karania kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. (…) Należy dołożyć wszelkich starań, by wobec zamiaru przerwania ciąży, każda kobieta była otoczona wszechstronną i życzliwą opieką oraz pomocą medyczną, materialną, psychologiczną i prawną”.

Jan Paweł II na Jasnej Górze w 1983 roku powiedział: „stosunek do daru życia jest wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności”.

Gorąco zachęcam do podejmowania wszelkich inicjatyw broniących ludzkiego życia, proszę o modlitwę w tej intencji i proszę o poparcie i podpisanie inicjatywy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

+ Henryk Tomasik

Biskup Radomski