Adoracja na I niedzielę stycznia 2017 PDF Drukuj Email

Adoracja eucharystyczna na 1 stycznia 2017 r.

Pieśń na wystawienie: O Zbawcza Hostio.

Panie Jezu, dzisiaj wzywamy Twojego świętego imienia. W żadnym innym nie ma zbawienia, żadne inne nie mówi tyle o Tobie, jak Jezus, co oznacza „Bóg zbawia”. Ósmego dnia po Narodzeniu, poprzez obrzezanie i nadanie Tobie imienia święty Józef ogłosił światu, że sensem Twojego istnienia jest wyzwolenie ludzi, uwiarygodnienie prawdy o Bożym Miłosierdziu.

Kończąc obchody oktawy Twojego Narodzenia, prosimy o wstawiennictwo Twoją Matkę, Maryję. Dzięki Tobie człowieka można tytułować Matką Boga, Świętą Bożą Rodzicielką. Stworzona została Matką Stwórcy, Zbawiona, Matką Zbawiciela. Maryja, będąc Matką Ciebie, stała się Matką Twojego Ciała, czyli Kościoła.

Klęcząc przed Tobą żebrzemy Twojego Miłosierdzia i matczynej troski Twojej Matki. Jesteśmy grzesznikami, którzy żyją tylko dzięki Twojemu wybawieniu, jesteśmy dziećmi, podtrzymywanymi ojcowską troską Boga i matczyną ręką Kościoła i Jego Matki, Maryi. Uwielbiamy Cię za ten dar i wołamy, aby mrok i smutek nie przysłoniły nam promieni radości ze zbawienia. Niech żadna marność, która nas otacza nie będzie powodem do zmartwień, wszak Ty urodziłeś się w stajni, pełnej plugastwa, by pokazać, że zstępujesz w sam środek naszej biedy. Niech nie zaprząta naszego myślenia to, co się dzieje wokół nas, lecz to Ty bądź w centrum naszej uwagi, złożony do żłobu naszych serc.

Pieśń: Mizerna cicha.

Od momentu grzechu pierworodnego każdy czas jest pełen niepokojów, konfliktów, tragedii. Nie ma czasów lepszych i gorszych, każdy naznaczony jest ludzkim grzechem. Jedynie Ty, Jezu, masz moc uspokoić skołatane serca, walczące jak zwierzęta o swój własny byt. Nie czynisz tego, przez realizację naszych planów, lecz swojej boskiej woli, nie przez zmianę okoliczności, lecz naszego myślenia. Osobiste nawrócenie jest kluczem do osiągnięcia pokoju, czyli całkowitego zaufania Tobie, cokolwiek by się nie działo. Zabierz nasz strach, uporządkuj zachwyt, byś został tylko Ty, Jezu Zbawicielu, Książe Pokoju. Statek nie tonie, gdy wokół jest wzburzona woda, lecz gdy nabiera ją do środka. Udziel nam łaski nawrócenia, abyśmy nie bali się rzeczy, które nas przerastają, nie myśleli, że wszystko złożone jest na nasze barki, że musimy uciszyć burze, lecz abyśmy obrali kierunek na Ciebie i ufali, że przeprowadzisz nas suchą nogą przez życie.

Święta Boża Rodzicielko, Maryjo, Królowo Pokoju, Tobie powierzamy losy naszego narodu i naszego kraju. Módl się teraz razem z nami do Boga za Twoją i naszą Polskę, słowami księdza Piotra Skargi:

Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom
i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,
byśmy jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Pieśń na zakończenie: Przed tak wielkim Sakramentem.

Opr. ks. Maciej Szymański