Linia Braterskich Serc

W dniu 25 kwietnia 2000 roku Caritas Diecezji Radomskiej zainicjowała działalność „Linii Braterskich Serc”. Telefon zaufania powstał z inicjatywy śp. księdza biskupa Jana Chrapka.

Podstawowym celem działania telefonu zaufania jest niesienie pomocy ludziom cierpiącym, dotkniętym życiowymi dramatami, przeżywającym trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

Do telefonu zaufania włączone zostały środowiska kościelne i pozakościelne: duszpasterze, poradnictwo rodzinne, pedagodzy i katecheci, psycholodzy i terapeuci, prawnicy i policjanci, a także osoby reprezentujące grupy Anonimowych Alkoholików, Al-Anon, Kluby Abstynenta oraz Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN. Wszystkie osoby, które pełnią dyżury w Linii Braterskich Serc podejmują swoją pracę jako wolontariusze.

Dyrektorem telefonu jest ks. dr Marek Dziewiecki.

Linia działa pod bezpłatnym numerem telefonu: 0 800 311 800.

Wykaz dyżurów :

• Poniedziałek   – księża
  • Wtorek          – policjanci i prawnicy
  • Środa            – poradnictwo rodzinne
  • Czwartek       – psycholodzy i terapeuci
  • Piątek            – pedagodzy i katecheci

Codziennie oprócz w/w osób są specjaliści od uzależnień.

Telefon jest czynny od godziny 18.00 do 22.00

Biskup Jan Chrapek zaprojektował logotyp Telefonu Zaufania „Linii Braterskich Serc”. Na czerwonym okrągłym tle zamieszczony został rysunek przedstawiający trzy połączone serca, symbolika loga jest bardzo głęboka. Pierwsze serce symbolizuje tych ludzi, którzy podejmą dyżury „z sercem i chcą z sercem odpowiadać”, drugie symbolizuje tych, którzy będą dzwonić do biura „z sercem, które potrzebuje pomocy i wsparcia”, trzecie natomiast symbolizuje te osoby, które modlą się za dzieło Linii Braterskich Serc. Są to m.in. siostry klaryski ze Skaryszewa, alumni radomskiego seminarium i kółka różańcowe.