KRĘPA KOŚCIELNA – Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół pw. Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krępie Kościelnej. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Henryk Kowalczyk
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Władysław Mąkosa

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • 17.00 (maj, czerwiec i październik)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Aleksandrów, Borów, Boży Dar, Bronisławów, Huta, Jakubówka, Jawor Solecki, Jaworska Wola, Krępa Górna, Krępa Kościelna, Leopoldów, Leszczyny, Lipa Krępa, Lipa Miklas, Lucjanów, Małgorzacin, Maziarze, Nowa Wieś, Podolany, Ratyniec, Sewerynów, Wiśniówek Duży, Wiśniówek Mały, Władysławów, Wierzchowiska, Wyględów, Zofiówka.
  • Odpusty:
    • św. Ap. Piotra i Pawła (29 czerwca),
    • św. Barbary (4 grudnia),
    • MB Bolesnej (piątek przed Niedzielą Palmową),
    • św. Tekli (23 września)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 2–3 grudnia
  • Nabożeństwa:
    • majowe, czerwcowe  – 17.30
    • październikowe – 16.30
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Rozalii w Jaworskiej Woli,
      • Msze św. w niedziele i święta o godz. 9.00.
  • Historia:

Dokumenty Stolicy Apostolskiej z poboru świętopietrza wymieniają w latach 1325–1328 Macieja, plebana Krępy w archidiakonacie lubelskim. Ok. 1440 r. dziedzicami Krępy byli Piotr i Oswald herbu Dębno. Pierwotny kościół drewniany wzmiankowany był w 1326 r., a następny w XV w. jako kościół filialny parafii Lipsko. Dopiero dziedzic Denhoff uzyskał ponowne erygowanie parafii po 1679 r. Kolejny kościół drewniany, fundacji Konstancji z Sanguszków marszałkowej litewskiej, został zbudowany w latach 1774–1778 z drewna sosnowego, był orientowany. Dedykacji świątyni dokonał 20 IX 1778 r. bp Jan Kanty Lenczewski. W tym samym miejscu wzniesiono obecny kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Zbudowano go wg projektu arch. Rudolfa Mejera z Radomia w latach 1911–1930 staraniem księży Andrzeja Baltyna, Feliksa Horodyskiego i Józefa Drabowicza. Poświęcenie kościoła miało miejsce 29 VI 1930 r. Dedykacji świątyni dokonał sługa Boży bp Piotr Gołębiowski w 1961 r. Kościół jest budowlą trzynawową, w stylu neogotyku nadwiślańskiego, zbudowaną z cegły czerwonej. Z parafii tej pochodził bp Stanisław Sygnet.

MAPA DOJAZDU: