Bł. Ks. Kazimierz Grelewski (20.01.1907-9.01.1942) PDF Drukuj Email

Brat bł. Stefana Grelewskiego. Urodził się 20 stycznia 1907 r. w Dwikozach, sakrament chrztu przyjął w Górach Wysokich. Uczył się w Górach Wysokich i w Sandomierzu. W latach 1923-1929 w seminarium duchownym w Sandomierzu. Wyświęcony 4.08.1929 r. w klasztorze Sióstr bernardynek Święta Katarzyna w Górach Świętokrzyskich.

Prefekt szkół radomskich, aktywny w diecezjalnym Kole Księży Prefektów. W czasie wojny działał w tajnym nauczaniu i był aktywny w pracy charytatywnej.

Aresztowany 24.01.1941 r., torturowany w siedzibie Gestapo. Po przejściowym obozie w Skarżysku-Kamiennej przewieziony do Oświęcimia, a stamtąd do Dachau. Był popularnym spowiednikiem więźniów. Dla swoich prześladowców miał słowa przebaczenia. Powieszony w obozie.

Beatyfikowany w gronie 108 męczenników przez Jana Pawła II dnia 13.06.1999 roku.