Skarżysko Kościelne: odkrycie cennych fresków w pocysterskim kościele PDF Drukuj Email

Freski pochodzące z początków XVII wieku odkryto w kościele św. Trójcy w Skarżysku-Kościelnej. Odkrycia dokonano w trakcie prac przy ołtarzach bocznych. Początki kościoła datuje się na rok 1637, kiedy to z inicjatywy opata zakonu cystersów w Wąchocku, rozpoczęto budowę świątyni.

Proboszcz parafii ks. Marian Czajkowski poinformował, że obecnie służby konserwatora zabytków zastanawiają się nad przyszłością fresków. – Rozważana jest koncepcja ich zabezpieczenia lub przeniesienia w inne miejsce – powiedział ks. Czajkowski.

Prace w wewnątrz kościoła są kolejnym etapem konserwacji barokowej świątyni. Ciekawostką jest fakt, że radni przekazali część swoich diet na renowację zabytkowego krzyża. Dwa lata temu zakończono etap renowacji na zewnątrz obiektu. Obejmie ona wykonanie kompleksowego remontu i konserwacji nadwyrężonych czasem elementów świątyni. Ekspertyza wykazała zawilgocenia ścian, które w szybkim tempie ulegały zniszczeniu. Przeprowadzono także remont kopuł na wieżach, wymianę więźby i dachu. Środki na ten cel parafia pozyskała m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Początki kościoła Św. Trójcy w Skarżysku Kościelnym datuje się na rok 1637, kiedy to z inicjatywy opata Zakonu Cystersów w Wąchocku ks. Jana Karola Konopackiego, za zgodą i pozwoleniem biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, rozpoczęto budowę kościoła. Konsekracji świątyni dokonał 1643 r. bp Tomasz Oborski. W 1657 roku opat zakonu Cystersów z Wąchocka ks. Tomasz Leżański erygował parafię w Skarżysku Kościelnym.

Przygotował: rm / Radio PLUS Radom