Skautów coraz wiecej PDF Drukuj Email

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego w Polsce jak i w diecezji radomskiej stale się rozwija. Dzisiaj jest to liczba 2600 skautów, z których 300 należy do drużyn radomskich.

- Liczby cieszą, ale ważniejszy jest cel, który nam przyświeca, czyli wychowywanie młodego człowieka w duchu chrześcijańskim – powiedział Piotr Sitko, przewodniczący Skautów Europy, który uczestniczył w inauguracji roku harcerskiego w Radomiu. Centralnym momentem spotkania była Msza święta w kościele św. Wacława w której uczestniczył również ks. Marka Adamczyka, krajowy duszpasterz Skautów Europy.

Piotr Sitko powiedział, że stowarzyszenie stawia sobie za cel dalszy rozwój dzieła. - Cieszymy się, że rozwija się radomskie środowisko dzisiaj liczy ok. 300 osób. Cieszy również fakt, że rodzice sami posyłają swoje dzieci do harcerstwa. Dlatego stawiamy na wychowanie naszych członków, aby byli dobrymi ludźmi, a w przyszłości dobrymi rodzicami oraz profesjonalistami w pracy - powiedział Piotr Sitko. Wyraził również radość, że dzieło Skautów Europy wciąż się rozwija. - Jesteśmy trzecią organizacją harcerską w Europie w ramach Federacji Skautingu Europejskiego. Przed nami są Francuzi i Włosi – poinformował Przewodniczący polskiej organizacji.

Duszpasterz krajowy ks. Marek Adamczyk zwrócił uwagę, że coraz więcej rodziców chce angażować swoje dzieci z harcerstwo. - To dobrze rokuje na przyszłość. Mam nadzieję, że będzie to rok wielkiej przygody, mocnego związania z Bogiem. Zbliża się Rok Wiary. Mam nadzieję, że uda się pogłębić nasze fundamenty wiary – powiedział ks. Adamczyk.

Alicja i Tadeusz Majcher są dumni, że ich syn został harcerzem. – Ta organizacja wychowuje młodych ludzi, dlatego mamy pewność, że syn wyrośnie na porządnego człowieka – przyznali małżonkowie. Z kolei Dorota Bednarczyk ma w harcerstwie dwóch synów. – Wyjazdy, obozy to wspaniała forma spędzenia wolnego czasu. To dobra alternatywa dla ciągłego przesiadywania przed komputerem – powiedziała radomianka.

Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy – Federacja Skautingu Europejskiego powstał w 1956 r. w Kolonii. Prowadzi pracę wychowawczą z dziećmi i młodzieżą w oparciu o metodę opracowaną przez Roberta Baden-Powella założyciela skautingu i jezuity ojca Jakuba Sevena, który dziś jest kandydatem na ołtarze. Federacja skupia narodowe stowarzyszenia skautów z 15 krajów Europy i Kanady. Od 1995 r. członkiem organizacji jest Związek Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE.

Przygotował: rm / Radio PLUS Radom

© 2014 Diecezja Radomska.