Abp Paolo Pezzi w Diecezji Radomskiej PDF Drukuj Email

Abp Paolo Pezzi, pochodzący z Włoch pasterz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, gościł w Diecezji Radomskiej. Obecność hierarchy w naszej diecezji była związana z uroczystościami pogrzebowymi śp. Ks. kan. Edmunda Kapturkiewicza, długoletniego duszpasterza Polaków w Rosji, który został pochowany w Krępie Kościelnej. Abp Pezzi odwiedził również sanktuaria w Kałkowie-Godowie i Skarżysku oraz radomskie seminarium duchowne.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem. Podczas uroczystości pogrzebowej kapłana, który pochodzi z tej ziemi, a pracował w diecezji, której jestem pasterzem, zobaczyłem żywą wiarę ludu, który towarzyszył w ostatniej drodze swojemu krajanowi. Budowałem się liczną obecnością kapłanów – powiedział abp Pezzi po uroczystościach pogrzebowych śp. Ks. Kapturkiewicza.

Abp Pezzi modlił się również w dwóch sanktuariach: Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie oraz Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. – Kałków-Godów oraz skarżyska Ostra Brama są sanktuariami, gdzie wręcz czuje się żywą obecność Pana Boga. W tych miejscach można Go spotkać dzięki pośrednictwu Świętej Bożej Rodzicielki. – powiedział hierarcha.

Także radomskie seminarium zrobiło na arcybiskupie niemałe wrażenie. – A seminarium zrobiło na mnie wrażenie swoimi rozmiarami. Tutejsza kaplica u nas, w Moskwie, mogłaby być wręcz katedrą. Z uwagą i podziwem oglądałem pamiątki wizyty w seminarium i w Radomiu papieża Jana Pawła II z 1991 r. Podziwiałem aulę wielką i refektarz. Gospodarze opowiadali mi, że seminarium to nie tylko dom formacji do kapłaństwa, ale także miejsce wielu spotkań wiernych świeckich i kapłanów, dom, gdzie mieszkają kapłani emeryci i gdzie siedzibę mają też diecezjalne media – podsumował abp Pezzi.

------------------

Ks. kan. Edmund Kapturkiewicz urodził się 22 lipca 1950 roku w miejscowości Wiśniówek (parafia Krępa Kościelna). Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1975 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Wiązownica, Iwaniska, Gowarczów, Chlewiska, Dąbrowa n. Czarną, Wysoka, Koprzywnica. W 1990 roku Prymas Polski Ks. kard. Józef Glemp delegował go do pracy duszpasterskiej wśród Polaków w ZSSR z siedzibą w Leningradzie. W 1998 roku został inkardynowany do Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Aktualnie przebywał w Sankt-Petersburgu.

Administratura apostolska europejskiej części Rosji, w której pracował ks. Kapturkiewicz, została powołana bullą Jana Pawła II 13 kwietnia 1991 r. Jej pierwszym administratorem był abp Tadeusz Kondrusiewicz. W 1999 r. diecezja została podzielona na część północną, ze stolicą w Moskwie, i południową, ze stolicą w Saratowie. W lutym 2002 r. Jan Paweł II podniósł administraturę do rangi archidiecezji, nadając jej nazwę archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Jej pierwszym pasterzem był abp Kondrusiewicz. Od 2007 r. tę posługę pełni abp Paolo Pezzi. Urodził się w 1960 r. Jest Włochem. Należy do Bractwa Kapłańskiego Misjonarzy św. Karola Boromeusza. W Rzymie studiował teologię i filozofię na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał doktorat z teologii. Po święceniach kapłańskich był wydawcą gazety katolickiej, dziekanem środkowej Syberii oraz wikariuszem generalnym Bractwa Kapłańskiego Misjonarzy św. Karola Boromeusza. Był wykładowcą seminarium duchownego w Petersburgu. Sakrę biskupią otrzymał w 2007 r. z rąk abp. Kondrusiewicza i został jego następcą. W 2011 r. został wybrany przewodniczącym Katolickiej Konferencji Episkopatu Rosji.

Przygotował: xsp / wwwdiecezja.radom.pl; za: radom.gosc.pl

© 2016 Diecezja Radomska.