100. rocznica „Powstańczego Krzyża Straceń” PDF Drukuj Email

U zbiegu ulic Warszawskiej i Kusocińskiego w Radomiu stoi krzyż. Ustawili go radomianie 6 stycznia 1916 r. – najpierw drewniany, a w 1933 – stalowy, aby upamiętnić pomordowanych w tym miejscu Powstańców Styczniowych. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie zorganizowali członkowie Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana w Radomiu.

W przeddzień 100. rocznicy ustawienia pierwszego krzyża złożono kwiaty i oddano hołd poległym na ziemi radomskiej powstańcom styczniowym.Modlitwie przewodniczył ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom:

„Boże naszych ojców! Boże nasz! W 153. rocznicę powstania styczniowego pragniemy Ci dziękować za to, że byłeś dla powstańców źródłem siły i mocy. Napełniłeś ich serca odwagą, aby sprzeciwili się zaborcy, wykorzystaniu polskości, niszczeniu chrześcijańskiej i patriotycznej tradycji naszego Narodu. Wlałeś w nich ducha męstwa, aby mogli walczyć z przeważającymi siłami wroga. Byłeś z nimi w dniach sukcesów i klęsk. Obdarzyłeś ich na dzieją, że każda ofiara życia i zdrowia złożona na ołtarzu Ojczyzny, wyda, choćby po wielu latach, plon sprawiedliwości społecznej. […] Dziś nasze pokolenie odpowiada za teraźniejszość i przyszłość Ojczyzny. Prosimy o ducha odwagi i męstwa w walce ze współczesnymi zagrożeniami, które osłabiają naszą Ojczyznę. Umocnij naszą nadzieję na zwycięstwo nad własną słabością i grzechem. Pomóż nam naśladować naszych ojców w miłości do Ojczyzny.”

O historycznym kontekście ustawienia tego krzyża powiedział historyk Sławomir Adamiec, hetman Bractwa Kurkowego im. św. Sebastiana w Radomiu. – Na terenie przylegającym obecnie do krzyża, również w miejscu, gdzie dziś stoi budynek II LO im. M. Konopnickiej, rozstrzeliwano i grzebano powstańców, wśród których byli m.in. August Jasiński, dowódca ataku na Szydłowiec oraz Zygmunt Chmieleński, jeden z najwybitniejszych przywódców Powstania Styczniowego. W 1968 roku, kiedy powstawał budynek II LO, wykopywano w tym miejscu szczątki powstańców. Dziś znamy 29 nazwisk powstańców zamordowanych i pogrzebanych bezpośrednio w dołach w tym miejscu. Z późniejszych opisów wynika, że były to bardzo dramatyczne ostatnie chwile, można powiedzieć – „Powstańcza Golgota”. – mówi Sławomir Adamiec i dodaje: – Warto pod tym krzyżem jak i pod każdym innym wypowiedzieć akt strzelisty: „Od nieprzyjaciół naszych racz nas strzec Panie”.

Od 1916 r. krzyż powstańczy był świadkiem licznych manifestacji rocznicowych i patriotycznych. Dziś miejscem, gdzie ustawiony jest „Powstańczy Krzyż Straceń”, opiekuje się młodzież II LO im. M. Konopnickiej, która organizuje tu od kilku lat uroczystości patriotyczne w rocznice Powstania Styczniowego.

– Niestety, ale potrzebne są również spore środki na pełną renowację „Powstańczego Krzyża Straceń”, ponieważ znajduje się on w bardzo złym stanie. W zasadzie dziś zaczął się „rozpadać” i nie możemy dopuścić do tego, aby to miejsce i krzyż, który przetrwał okupację niemiecką, aby na naszych oczach, ulegał zapomnieniu i zatraceniu. - dodaje Sławomir Adamiec.

Opracował: xsp / www.diecezja.radom.pl

Zdjęcia: Sławomir Adamiec

© 2016 Diecezja Radomska.