Rozesłanie diakonów PDF Drukuj Email

Od 14 lutego ośmiu diakonów radomskiego seminarium rozpocznie praktyki duszpasterskie w parafiach. Przez trzy miesiące będą nabierać doświadczenia poprzez spotkania z wiernymi w  kancelarii, prowadzenie grup parafialnych i głoszenie Słowa Bożego, a mieszkając na plebanii – poznają życie kapłańskie.

– Seminarium nie jest w stanie zapewnić całej praktycznej strony przygotowania do pracy duszpasterskiej na parafii, stąd idea praktyk. Kontakt z wiernymi w kancelarii, spotkania z ludźmi przychodzącymi z różnymi sprawami, problemami – to tylko niektóre z takich sytuacji – mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.

Obecność diakonów w parafii to również okazja do budzenia nowych powołań: – Widać, że w ostatnich latach w całej Polsce obserwujemy spadek liczby seminarzystów. Bywało w ostatnich latach, że przychodzący do nas kandydaci wskazywali na źródło odczytania swej drogi księdza, który pięknie i radośnie realizuje swe powołanie, ale także na diakona, który w danej parafii odbywał praktyki. Stąd śmiało można powiedzieć, że nasi diakoni mają być „ambasadorami powołań”. – dodaje rektor radomskiego seminarium.

Po powrocie do seminarium (16 maja) diakonów czekać będzie ostatni etap formacji: obrona prac magisterskich na Wydziale teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (18 maja) oraz tygodniowe zamknięte rekolekcje przed święceniami kapłańskimi, które 28 maja otrzymają w radomskiej katedrze.

Oto lista diakonów i parafii ich praktyk:

- dk. Damian Fołtyn – parafia pw. św. Łukasza w Radomiu (os. Michałów);

- dk. Filip Gumiński – parafia pw. MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej (Ostra Brama);

- dk. Szczepan Kowalik – parafia Jedlnia;

- dk. Adrian Kwieciński – parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach (os. Wanacja);

- dk. Łukasz Madej – parafia pw. św. Jadwigi w Radomiu (os. Akademickie);

- dk. Michał Podsiadły – parafia pw. św. Wacława w Radomiu (Stare Miasto);

- dk. Marcin Przytuła – parafia pw. św. Piotra w Radomiu (os. Gołębiów II);

- dk. Damian Żabicki – parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu (os. Południe I).

Przygotował: xsp / www.diecezja.radom.pl

© 2016 Diecezja Radomska.