Dzień chorego jest każdego dnia PDF Drukuj Email

- Dobrze, że obchodzimy Światowy Dzień Chorego, bo pozwala on uzmysłowić innym, że obok nich, czasem w domach, a zawsze w szpitalach i placówkach opieki nad chorymi, dzieje się zupełnie inne życie niż to na ulicy – mówi ks. Grzegorz Wójcik, kapelan Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes (11 lutego) w radomskich szpitalach wraz z chorymi modlili się bp Henryk Tomasik i bp Piotr Turzyński.

Bp Tomasik sprawował Mszę św. na Oddziale Rehabilitacji i Rehabilitacji Neurologicznej przy ul. Giserskiej (os. Glinice). O specyfice tej części Radomskiego Szpitala Specjalistycznego mówiła Krystyna Gamecka-Stanisławek, ordynator oddziału: – Jest nas tutaj na Mszy św. około 80 proc. pacjentów, prawie wszyscy, którzy są w stanie opuścić szpitalną salę. Nasz oddział jest nieco inny niż pozostałe, bo bardzo często pobyt na nim to rozłąka z domem, z najbliższymi na długie tygodnie, a nawet miesiące – mówiła ordynator.

- Tak bardzo Chrystus zjednoczył się z człowiekiem. Chrystus uświęcił to co jest najtrudniejsze w życiu człowieka: cierpienie, ból, odrzucenie. To przeszedł Chrystus. – mówił w homilii bp Tomasik przypominając prawdę o pełnym zjednoczeniu Jezusa Chrystusa z człowiekiem. Przypomniał tu postać św. Jana Pawła II i zasadność ustanowienia Maryi jako Opiekunki człowieka, również cierpiącego. – W Lourdes mamy przykład wielkiego zatroskania Matki Najświętszej o człowieka; i to w dwóch wymiarach. W Lourdes dokonują się uzdrowienia, ale dokonuje się również przemiana ludzkiego serca. – mówił pasterz i przypomniał historie nawrócenia francuskiego lekarza i noblisty Alexisa Carrela. Doktor, poproszony o zastępstwo, pojechał z chorymi do Lourdes. I nawet ucieszył się z tego, bo postanowił ostatecznie rozprawić się z mitami o cudach, o Matce Bożej i o istnieniu Boga. Prowadził dziennik podróży, a podczas niej szczególnie opiekował się umierającą Marią. I oto w nocy dziewczyna zaczęła się czuć coraz lepiej, by na oczach zdumionego lekarza ateisty całkowicie odzyskać zdrowie. A. Carrel nie miał przy sobie w nocy dziennika podróży. Wziął więc koszulę i na mankiecie napisał: „Godz. 2.40 - wydarzył się cud”. – Nie wszyscy dostępują łaski cudu fizycznego uzdrowienia, ale wszyscy jesteśmy wezwani do duchowej przemiany. Cierpienie jest zaproszeniem do złączenia naszych cierpień z cierpieniami Zbawiciela. Panu Bogu dziękujemy za ludzi, którzy opiekują się chorymi, i prosimy dla nich o potrzebne łaski – mówił ordynariusz, a chorych prosił, by cierpienia ofiarowali za innych, w tym także za młodzież przygotowującą się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Po Mszy św. bp Henryk Tomasik oraz Andrzej Zawodnik, wiceprezydent Radomia, odwiedzili chorych oraz zwiedzili sale ze sprzętem do rehabilitacji.

Chorych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym odwiedził bp Piotr Turzyński. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kaplicy szpitalnej, której patronuje Matka Boża z Lourdes. - Jest to okazja byśmy pomyśleli o sensie cierpienia. To jest coś bardzo bolesnego ta ludzka kondycja, że jest cierpienie. Nie jesteśmy stworzeni do cierpienia, do bólu. Cierpienie przyszło przez ludzkie nieposłuszeństwo, przez ludzką pychę, kiedy pierwsi rodzice odwrócili się od Boga. Czy cierpienie jest przekleństwem? Oto Panu Bogu się spodobało, żeby zbawić świat przez cierpienie. Odpowiedzią jest krzyż. Chrystus przyjął cierpienie. – mówił bp Piotr i przypomina, że mamy prawo stawiać pytania Panu Bogu o cierpienie w rodzinach i dodaje: - Ważne jest byśmy rozmawiali z Panem Bogiem, spoglądali na krzyż. W tajemnicy krzyża cierpienie nabiera innego znaczenia.

Zachęcił również do dziękczynienia wszystkim, którzy służą chorym: lekarzom, pielęgniarkom, służbie szpitalnej, ale również rodzinom, które troszczą się o chorych i starszych. – Kiedy stajemy wobec człowieka cierpiącego, to budzi się w nasz miłość, czułość, chcemy pomóc. Takie jest ludzkie serce. W spotkaniu z cierpieniem uczymy się miłości, co znaczy być człowiekiem. To jest bardzo ważne żebyśmy byli ludzcy. – przypomina bp Piotr.

Bp Turzyński przypomniał również słowa Sł. Bożego Bpa Piotra Gołębiowskiego z modlitewnika Ani dnia bez modlitwy: „Ukochani! Bądźcie cierpliwi w chorobie i wśród dolegliwości podeszłego wieku. Nigdy nie buntujcie się, ani nie narzekajcie, lecz za przykładem Jezusa Chrystusa Konającego w Ogrójcu powtarzajcie modlitwę: «Ojcze nie moja, ale Twoja wola niech się stanie». Miejcie głębokie i mocne przekonanie, że modlitwą i cierpieniem możecie przyczynić się do budowania Królestwa Chrystusowego nie tylko w swym sercu, ale i w duszach bliźnich” (Ani dnia bez modlitwy. Modlitwa ze sługą Bożym biskupem Piotrem Gołębiowskim, s. 50).

Bp Piotr Turzyński, fragment homilii:

Modlitewnik ten biskupi i kapelani szpitalni przekazali chorym, których odwiedzili podczas tegorocznego Światowego Dnia Chorego. Książeczkę tę opracował ks. Albert Warso, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego bp. Piotra Gołębiowskiego. Więcej o tym opracowaniu: "Ani dnia bez modlitwy".

Opracował: xsp / www.diecezja.radom.pl

© 2016 Diecezja Radomska.