O miłości, dojrzewaniu, skautingu i ŚDM… bardzo pozytywnie PDF Drukuj Email

Debiutancka powieść „Twoja dusza była perłą” Zbigniewa Mindy została doceniona podczas XXII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Książkę wydaną przez Wydawnictwo POLWEN z Radomia nagrodzono FENIKSEM w kategorii „Książka dla młodzieży”.

„Twoja dusza była perłą” to pierwsza powieść pochodzącego z Radomia Zbigniewa Mindy. – Brakowało mi w literaturze obecnej takiego portretu chłopaka, dziewczyny, z normalnej rodziny, który chodzi do kościoła, czasem ma problemy, ale obraca się nie na zasadzie problemowej w Kościele. Ale to nie jest taka kontestacja, ani nie jest taka historia: najpierw upadek, potem nawrócenie. Ciekawie jest sportretować takiego chłopaka, dziewczynę, który żyje wartościami, angażuje się – czasem mniej czasem więcej – w życie Kościoła. – opowiada o książce jej Autor w rozmowie z dziennikarzem Radia Plus Radom. – A wszystko wzięło się z inspiracji radomianina: Pawła Borowieckiego, który jest naczelnikiem Skautów Europy. On wpadł na pomysł i powiedział „Zbychu, napisz powieść”, powieść o młodych ludziach. I faktycznie ta powieść „Twoja dusza była perłą” to historia dwojga młodych, siedemnastolatków. To równoległa historia Krzyśka i Agnieszki. W tle pojawia się skauting, ale to nie jest powieść o przygodach skautowych. Ten skauting moglibyśmy podmienić na oazę, na KSM, na inną grupę młodzieży. Są też potem Światowe Dni Młodzieży, gdzie jest kulminacja ich historii osobistej. Chciałem przedstawić polską rodzinę i polską parafię jako miejsce jasne; jako miejsce, gdzie się odkrywa rzeczy ważne, jako miejsce szczęśliwe. – mówi Autor. (cała rozmowa ze Zbigniewem Mindą: Twoja dusza była perłą na stronie www.radioplus.com.pl)

Kim są bohaterowie?

Ona, Agnieszka, z małej wioski w świętokrzyskim, z „trudnym charakterem, wrażliwa, trochę zakompleksiona, samotniczka”.

On, Krzysiek, „z inteligenckiej rodziny z warszawskiego Żoliborza, przystojny marzyciel, niezdecydowany, pełen wielkich pragnień, czasem z głową w chmurach i stopami oderwanymi od ziemi”.

Oboje urodzeni w 1989, oboje stykają się z tytułową sentencją. „Twoja dusza była perłą” – to inskrypcja z pomnika św. Emeryka Węgierskiego, który znajduje się na Świętym Krzyżu. „To jedno zdanie wzbudza w nich tak wielkie pragnienia, że od tej pory niejako prowadzi ich w codziennych małych i wielkich wyborach życiowych. Towarzyszymy im w licealnych i studenckich perypetiach, w dorastaniu wewnętrznym, mierzeniu się ze sobą, otoczeniem, odpowiedziami na pytania o sens, o Boga, o Kościół i współczesność.” – czytamy w recenzji książki na polskiej stronie Skautów Europy (www.skauci-europy.pl).

- Młody czytelnik, do którego przede wszystkim jest ona skierowana, może w bohaterach zobaczyć swoich rówieśników, którzy kierują się w swoim życiu wartościami i ideałami, ich miłość jest piękna i czysta, są również ludźmi wierzącymi i modlącymi się. A jednocześnie wartości i wiara nie są ukazywane przez Autora w sposób nachalny, mogący zniechęcić młodego czytelnika, lecz są subtelnie zaznaczonym tłem życia bohaterów. Z pewnością można powiedzieć, że książka ma wymiar ewangelizacyjny i w ten sposób doskonale wpisuje się w profil każdego katolickiego wydawnictwa. Jeśli miałbym jednym słowem określić tę powieść, jej bohaterów i jej klimat, użyłbym słowa „pozytywny” – napisał o książce o. Michał Pac OP, przeor klasztoru dominikanów w Poznaniu.

Książka ta może stać się dobrym prezentem szczególnie dla młodzieży przygotowującej się do ŚDM w Krakowie, ale również ciekawą pomocą dla duszpasterzy, katechetów czy liderów różnych grup młodzieżowych.

Przygotował: xsp / www.diecezja.radom.pl