Pogrzeb Abp. Zygmunta Zimowskiego PDF Drukuj Email

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe śp. abp. Zygmunta Zimowskiego, biskupa seniora diecezji radomskiej i przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, a homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Abp Zimowski został pochowany w radomskiej katedrze w kaplicy MB Częstochowskiej.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło ponad 60 biskupów, arcybiskupów i kardynałów, a wśród nich m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Konrad Krajewski – jałmużnik papieski.

Władze państwowe reprezentowali: minister Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii Prezydenta RP i minister Adam Kwiatkowski. W uroczystości uczestniczył również Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP, liczni parlamentarzyści i samorządowcy.

Zgromadzonych na Mszy św. pogrzebowej wiernych przywitał bp Henryk Tomasik przypominając zawołanie biskupie abp. Zygmunta Zimowskiego: „Non ministrari sed ministrare” (Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć). – Z tą dewizą przekroczył ksiądz arcybiskup Zygmunt Zimowski progi tej katedry, przyjmując święcenia biskupie i obejmując misję biskupa radomskiego – mówił biskup Henryk Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, przywitanie:

Przed rozpoczęciem liturgii abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski odczytał list z Watykanu, który w imieniu papieża Franciszka podpisał ks. prał. Paolo Borgio, asesor ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Abp Celestino Migliore, list z Watykanu:

Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Abp Wacław Depo, homilia:

Na zakończenie Mszy św. pogrzebowej słowa ostatniego pożegnania wypowiedzieli: w imieniu Prezydenta Polski minister Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, regens Penitencjarii Apostolskiej prał. Krzysztof Nykiel, Katarzyna i Tomasz Citak, rodzina ks. abpa Zygmunta Zimowskiego, ks. Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu z Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz ks. prał. Edward Poniewierski, Kanclerz Kurii Radomskiej.

Małgorzata Sadurska, w imieniu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy:

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP:

Ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej:

Katarzyna i Tomasz Citak, w imieniu rodziny abp. Zimowskiego:

Ks. prał. Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu, Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia:

Ks. prał. Dariusz Giers, fragment tłumaczenia

Ks. prał. Edward Poniewierski, Kanclerz Kurii Radomskiej

Abp Zygmunt Zimowski został pochowany w krypcie w kaplicy MB Częstochowskiej w radomskiej katedrze. Ceremonii pogrzebowej dopełnił – na prośbę kard. Stanisława Dziwisza – bp Henryk Tomasik.

Uroczystości pogrzebowe były transmitowane w TVP 1 i Radiu Plus Radom.

xsp / www.diecezja.radom.pl