Wierzę w świętych obcowanie… PDF Drukuj Email

W Uroczystość Wszystkich Świętych Bp Henryk Tomasik sprawował Mszę św. na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego-Dębowej.

Pierwszy dzień listopada to uroczystość, w czasie której radujemy się ze wszystkimi, którzy osiągnęli nagrodę życia wiecznego w niebie i przypominamy sobie o naszym powołaniu do świętości. Te prawdy przypominał w homilii bp Henryk Tomasik. – Dzisiaj wyznajemy wiarę w świętych obcowanie i patrzymy na tę wielką panoramę świętych. W niej są nie tylko święci znani z Litanii do Wszystkich Świętych czy nasi patroni, ale także ci, których Kościół nie ogłosił, a oni są świętymi – mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

Przypominając błogosławione małżeństwo Marii i Alojzego Quattrocchich i teściową Mariannę Biernacką pasterz zwrócił uwagę na powszechność powołania do świętości. – Świętość osiąga się nie tylko za murami klasztorów. Święci to nie tylko osoby w habitach czy sutannach. To także świeccy, często żyjący w rodzinach – mówił bp Tomasik i przywołał słowa św. Jana Pawła II o tym, że świeci to architekci historii człowieka. – To oni kształtowali życie społeczne i rodzinne, a formowali przede wszystkim siebie i dlatego stali się wzorem. Prawdziwą historią ludzkości jest historia świętych. Oni jawią się jako świadkowie, tzn. ludzie, którzy – wyznając wiarę – nadali jej konkretną wartość poprzez jej czynną realizację. Święci niekiedy zawstydzają, ale przede wszystkim są znakiem nadziei, że jest dobro w świecie - mówił bp Tomasik.

Homilię bpa Henryka Tomasika można wysłuchać na stronie Radia Puls Radom: Kim są święci?

xsp / www.diecezja.radom.pl