Listopadowa kwesta – podsumowanie i podziękowanie PDF Drukuj Email

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu podsumował 31. kwestę, na najstarszej nekropolii ziemi radomskiej. W czasie czterech dni zbiórki (29.10-1.11), do puszek Komitetu trafiło ponad 33 tys. zł.

- Bardzo dziękujemy za wsparcie naszego wspólnego dzieła odnowy; za każdą choćby najmniejszą i symboliczną darowiznę przekazaną w czasie kwesty na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim. To wyraz naszej wspólnej troski o dobro materialne i duchowe najstarszej radomskiej nekropolii. To też wyraz istoty naszego człowieczeństwa i wiary, że o nas i nasze groby, ktoś długo po śmierci, będzie również pamiętał – mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Komitetu.

Do puszek Komitetu – pomimo złej pogody – trafiło 33 058,36 zł. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone w 2017 roku na renowację nagrobków potrzebujących pilnych prac konserwatorskich. Będą one wybrane przez Komitet i zarządcę cmentarza – parafię św. Wacława. – Na radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet, do pilnych prac konserwatorskich. Tylko dzięki ofiarności społecznej, możemy część z nich już teraz ratować. – mówi S. Adamiec.

Z każdym rokiem wzrasta liczba darczyńców, ale również kwestujących. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku tegorocznej listopadowej kwesty i bardzo wdzięczni, za każdy najmniejszy datek, który trafił do puszek kwestujących. Dziękujemy również, wszystkim wolontariuszom, w szczególności młodzieży radomskich szkół, którzy mimo niesprzyjającej pogody, kwestowali w tym roku z Komitetem – podsumowuje Adamiec.

Wszystkie renowacje można oglądać na stronie Komitetu: www.zabytkicmentarza.radom.pl.

Oprac.: Sławomir Adamiec; xsp / www.diecezja.radom.pl