Ciesz się, Matko Polsko! PDF Drukuj Email

Radomskie uroczystości 98. rocznicy odzyskania niepodległości miały trzy stacje: katedra, pomnik Czynu Legionistów i zamek królewski.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Panu Bogu dziękujemy za krew Polaków przelaną za naszą wolność i za tych, którzy przygotowywali drogę do wolności, troszcząc się o polską kulturę. Polska historia to mocny związek naszej kultury, polskiej historii, polskiej państwowości z osobą Chrystusa, z myślą chrześcijańską, z której rodziły się także wielkie pomniki naszej kultury. Inspiracja chrześcijańska nie przestaje być głównym źródłem wielu polskich artystów, ale przede wszystkim inspiracja chrześcijańska tworzy człowieka.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Po Eucharystii sprzed katedry wyruszył marsz na Rynek, gdzie przed pomnikiem Czynu Legionistów zaciągnięto honorową wartę i odczytano Apel Pamięci, wręczono okolicznościowe odznaczenia i złożono wiązanki kwiatów.

Ostatnim punktem było uczczenie 527 rocznicy radomskiego „Hołdu Pruskiego”. „W tutejszym zamku królewskim przed królem Rzeczypospolitej Kazimierzem Jagiellończykiem hołd lenny złożył Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Johann von Tieffen. Wydarzyło się to 18 listopada 1489 r.” – taki napis wyryto na okolicznościowej tablicy wmurowanej w ścianę dawnego zamku, a dzisiejszej plebanii kościoła farnego. Odsłonięcia dokonał m.in. prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski, a poświęcił ją bp Henryk Tomasik. Wydarzenie to oznajmił salut artyleryjski w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej.

GALERIA [naciśnij zdjęcie]

xsp / www.diecezja.radom.pl