Ćwierć wieku „dziewczyn z hospicjum” PDF Drukuj Email

Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej im. św. Józefa w Radomiu ma już 25 lat. Jubileusz radomskiego hospicjum zgromadził wolontariuszy i kapelanów związanych z tym hospicjum.

Jubileusz rozpoczął się od Mszy św. w świetlicy „Akademia Młodych” Caritas przy ul. Kościelnej, której przewodniczył ks. Mirosław Bandos, kapelan szpitala przy ul. Tochtermana w Radomiu oraz kapelan zespołu hospicyjnego. Homilię wygłosił ks. Ks. Eugeniusz Klimiński SAC, współtwórca radomskiego Hospicjum im. św. Józefa.

Potem był tort i kawa, a przy kawie – opowieści i wspomnienia. – Cudownie się słuchało księdza Eugeniusza, który nie szczędził ciepłych słów i miłych wspomnień z pobytu w Radomiu. Jubilatki w tak wąskim gronie, chętnie opowiadały jak to się zaczęło, o podopiecznych, którzy szczególnie utkwili w ich pamięci. Trudnych spotkaniach z rodzinami i chorymi zbuntowanymi, pogniewanymi na Pana Boga i cały Świat. O malutkich, a może wielkich „cudach” jakich dokonali wraz z księżmi, wprowadzając do ich domów Chrystusa, gdzie po kilkudziesięciu latach ludzie się wyspowiadali i odeszli pogodzeni z Panem Bogiem. – wspominają uczestnicy Srebrnego Jubileuszu Hospicjum św. Józefa.

Punktem kulminacyjnym było wręczenie wolontariuszkom, pielęgniarkom i księżom kapelanom okolicznościowych podziękowań. Życzenia i podziękowania przekazał ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas.

Początki domowego hospicjum datuje się na czerwiec 1991 roku. Inicjatorem był ks. Eugeniusz Klimiński z parafii Św. Józefa na radomskim Młodzianowie. – 21 listopada 1991 roku po raz pierwszy wolontariuszki hospicjum – Tereska i Jadzia – poszły do pierwszej chorej, Pani Janinki. A później to już jakoś samo się zaczęło dziać. Pan Stasio, Pan Henryk, Pani Zosia … to chorzy, którzy czekali na „dziewczyny z hospicjum”. Uśmiechnięte, miłe, pomocne. Chorych przybywało, więc potrzeba była coraz więcej liczby wolontariuszy. I tak na stałe dziś do podopiecznych chodzi 14 wolontariuszek i ksiądz kapelan, ks. Mirosław Bandos. Aby ta opieka/pomoc była bardziej skuteczna wspomagają się doświadczeniami z pielęgniarkami z Przychodni Paliatywnej przy ul. 1905 Roku. Pani Jagoda, Pani Urszula na ich pomoc zawsze można liczyć. – czytamy w artykule „Głos człowieka zbliżającego się do śmierci” (www.radom.caritas.pl)

W artykule tym możemy również znaleźć anonimowe świadectwo jednego z podopiecznych Hospicjum św. Józefa: – Wielu różnych ludzi przychodzi mnie teraz odwiedzać. Najbardziej pomagają mi ci łagodni, kochający, nie osądzający, cierpliwi, chętni, aby siedzieć cichutko i słuchać. Nie śpieszą się. Nie starają się odpowiedzieć na moje pytania, lecz w rzeczywistości często mówią: „Nie wiem”. Ale przychodzą niezmiennie, stale, aby pozostać ze mną, aż umrę…

Aby dobrze świadczyć pomoc grupa hospicyjna musi się koniecznie formować. Wolontariusze systematycznie uczestniczą w ramach podnoszenia kwalifikacji w szkoleniach medyczno-pielęgnacyjnych  w Częstochowie. Corocznie odbywa się w Radomiu Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego organizowana przez Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, a od 2008 roku odbywają się w Licheniu Dni Formacyjno-Szkoleniowe w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Ponadto Caritas Diecezji Radomskiej organizuje Dni Skupienia i Rekolekcje, Msze Św. dla wolontariuszy Hospicjum i Rodzin Osieroconych.

Warto również wspomnieć, że w 2008 Ewa Wajs i Teresa Urban - wolontariuszki Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej im. Św. Józefa przy Caritas Diecezji Radomskiej otrzymały prestiżową nagrodę w kategorii Świadectwo „UBI CARITAS 2008” przyznawaną przez Caritas Polska.

Srebrny Jubileusz Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej im. św. Józefa w Radomiu wpisał się w zakończenie Roku Miłosierdzia, bo któż pełniej niż wolontariusze hospicjum są żywym Świadectwem Miłosierdzia.

Foto: www.radom.caritas.pl