WDPD: Płomień Miłosierdzia PDF Drukuj Email

- „Płomień Miłosierdzia” – to symboliczny znak tegorocznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Już po raz dwudziesty trzeci mamy okazję włączyć się w cenną inicjatywę Caritas w Polsce. – mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

23. edycja „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” rozpoczęła się wraz z początkiem Adwentu. Charakterystycznym jej symbolem są świece, które podczas wieczerzy wigilijnej rozświetlają świąteczny stół; można je nabyć w każdej parafii. – Nabywając świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, wspieramy programy leczenia, dożywiania, wypoczynku dzieci oraz inne dzieła RADOMSKIEJ CARITAS. Z tej formy pomocy w roku ubiegłym skorzystało ponad 800 dzieci. Niech świeca paląca się na wigilijnym stole będzie widzialnym znakiem naszej wspólnej troski o młodych. Po wigilijnej wieczerzy, w Święto Bożego Narodzenia ta mała świeca, zaniesiona na groby najbliższych będzie wyrazem jedności z tymi, którzy nas kochali i czynili miłosierdzie żyjąc między nami. – zachęcają do włączenia się w akcję dyrektorzy radomskiej Caritas: ks. Robert Kowalski i ks. Damian Drabikowski.

W Boże Narodzenie zostanie zainaugurowany Rok św. Brata Alberta, który dla wolontariuszy Caritas jest szczególnym patronem. – To święty patron, który przypomina nam o konieczności spoglądania na ludzi odrzuconych, czasami żyjących na marginesie. Chcemy zwrócić uwagę na problem osamotnionych, a nawet bezdomnych dzieci. Alarmująco wzrasta liczba dzieci, które muszą przedwcześnie nauczyć się samodzielnie żyć i popełniają przy tym dużo błędów. Dotyczy to również dzieci rodziców pracujących długie godziny. Zwróćmy uwagę na to zjawisko – mówi ks. Robert Kowalski.

Akcja „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” ma również wymiar ekumeniczny. W to dzieło zainicjowane przez Caritas w Polsce od kilkunastu lat włączają się Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. – Siłą tej akcji jest to, że wszyscy się jednoczymy i razem ją organizujemy. – mów ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz radomskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

xsp / www.diecezja.radom.pl