Msza trydencka w Radomiu PDF Drukuj Email

Począwszy od I Niedzieli Adwentu br. w Radomiu rozpoczęła się regularna cotygodniowa celebracja Mszy świętej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, zwanej popularnie Mszą trydencką.

W związku z prośbą grupy wiernych z naszej Diecezji o coniedzielną Mszę świętą w rycie trydenckim w Radomiu, Biskup Henryk Tomasik mianował ks. Dawida Karasia duszpasterzem wszystkich zainteresowanych tym sposobem modlitwy liturgicznej.

– Jest to forma liturgiczna, która przez wieki aż do końca lat 60-tych ubiegłego wieku, pomijając jej odmiany lokalne i zakonne, stanowiła jedyny sposób sprawowania Eucharystii w Kościele Zachodnim. Obecnie obok odnowionej liturgii jest traktowana jako nadzwyczajna forma tego samego rytu mszalnego. Charakterystyczną cechą Mszy trydenckiej jest to, że sprawowana jest ona niemalże w całości w języku łacińskim, najczęściej tyłem do ludu. Odznacza się bogactwem gestów, częstszym wykorzystaniem chorału gregoriańskiego, jeśli jest śpiewana, i dużą ilością ciszy, uznawanej za swego rodzaju „ikonostas Zachodu”. – mówi ks. Dawid Karaś, wikariusz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu (fara).

We Mszy św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego będzie można uczestniczyć w niedziele w kościele pw. Chrystusa Kapłana (kościół przy Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu; ul. Młyńska 23/25) o 15.00. Została także utrzymana comiesięczna Msza trydencka w parafii pw. św. Józefa na Radomskim Młodzianowie (księża pallotyni) w kaplicy Świętej Rodziny – każda czwarta niedziela miesiąca o 15.30 oraz drugi poniedziałek miesiąca o 19.00.

- Powszechny dostęp do liturgii sprawowanej zgodnie z usus antiquor zapewnił Kościołowi papież Benedykt XVI, wydając z własnej inicjatywy w roku 2007 list apostolski Summorum Pontificum, regulujący kwestię korzystania ze starszej formy celebrowania Eucharystii. Na mocy tego dokumentu każdy kapłan ma prawo do swobodnego korzystania przy ołtarzu z Missale Romanum w edycji papieża Jana XXIII, które jest obecnie obowiązującym wydaniem Mszału trydenckiego. – dodaje ks. Dawid.

Dokładniejsze informacje na ten temat oraz szczegóły dotyczące harmonogramu celebracji można odnaleźć na stronie internetowej wydarzenia pod adresem www.trydent.radom.pl oraz na Facebooku (@trydent.radom).

xsp / www.diecezja.radom.pl