Pomoc dla bezdomnych PDF Drukuj Email

Gdy na dworze śnieg i mróz pamiętajmy o tych, którzy nie mają dachu nad głową. Już od 1 października miejsca dla potrzebujących są przygotowane w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet oraz w Noclegowni dla Kobiet i Mężczyzn prowadzonych przez Caritas Diecezji Radomskiej, a na terenie Radomia w czterech jadłodajniach codziennie wydawane są gorące posiłki.

- Do noclegowni przyjmujemy od 1 października do 30 kwietnia. Nasi podopieczni mogą otrzymać skierowanie do jadłodajni. Interwencyjnie mogą liczyć na pożywienie, środki czystości, odzież. Zgłaszający się do schroniska i noclegowni muszą być trzeźwi – podkreśla Wojciech Dąbrowski, kierownik placówki przy ul. Zagłoby 3.

Na razie placówki prowadzone przez radomską Caritas mają do dyspozycji 25 miejsc w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet, 6 miejsc w Noclegowni dla Kobiet i 21 miejsc Noclegowni dla Mężczyzn. Oprócz noclegu placówki te wydają skierowania do jadłodajni, interwencyjnie rozdysponowują żywność, środki czystości, bieliznę i odzież. W placówkach tych dyżuruje pracownik socjalny (poniedziałki i czwartki od godz. 7.30). Z placówkami można skontaktować się pod numerem telefonu 48 365 26 29.

Na terenie Radomia gorące posiłki wydają codziennie cztery jadłodajnie prowadzone przez:

- Ojców Bernardynów przy ul. Żeromskiego;

- Księży Pallotynów przy ul. Młodzianowskiej;

- Księży Filipinów przy ul. Siennej (w dawnej kaplicy);

- CARITAS Diecezji Radomskiej przy ul. Kościelnej (wejście od ul. Wróblewskiego);

Skierowania potrzebne w jadłodajniach wydają pracownicy socjalni MOPS.

Z osobami bezdomnymi pracują również streetworkerzy. Spotykają się z nimi, rozmawiają, proponują pomoc, m.in. w wyrobieniu dowodu osobistego czy kontaktach z pracownikami poszczególnych rejonów MOPS. W czasie mrozów rozwożą gorące posiłki, koce czy ubrania. – Na 120 podopiecznych w stałym i systematycznym kontakcie jesteśmy z 58 osobami, z pozostałymi spotykamy się nieregularnie – mówi Agnieszka Wolszczak, streetworkerka.

Zima to bardzo trudny okres dla bezdomnych. Pracownicy Caritas i streetworkerzy proszą, aby zgłaszać – na przykład do Straży Miejskiej – miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Zachęcają również do przynoszenia do schroniska zbędnej, ale jeszcze w dobrym stanie, odzieży, bielizny, butów czy koców.

xsp / www.diecezja.radom.pl