W radomskim Domu Chleba PDF Drukuj Email

- To tu jest radomskie Betlejem, to tu jest radomski Dom Chleba. To tu go rozdajemy. – powiedział ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas, wskazując na „Magazyn Żywności” przy ul. Kościelnej. To tu 13 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Radomskiej, połączone z wręczeniem „Złotych Kul 2016”.

Na szczególność miejsca spotkania – obecny „Magazyn Żywności” to dawna kaplica Św. Franciszka – zwrócił uwagę ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas. – Od 1925 roku to miejsce – kaplica św. Franciszka – stało się miejscem rozdawania Chleba Chrystusa Pana. Od 1940 roku proboszczem tego miejsca był bł. ks. Bolesław Strzelecki, nazywany „radomskim św. Franciszkiem” albo „Żebrakiem”, który z wielkim heroizmem zabiegał o chleb dla biednych. To z tego miejsca 1 stycznia 1941 r. gestapo zabrało proboszcza najpierw do radomskiego więzienia, a następnie do Oświęcimia, gdzie dalej żebrał, aż wreszcie oddał ducha Panu, wycieńczony i głodny 5 kwietnia 1941 roku. Po latach, zapewne za Bożym przyzwoleniem – i ja w to głęboko wierzę – ta kaplica stała się pierwszym magazynem żywności Caritas. Dziś z wami zacznie ta instytucja dwudziesty piąty rok działalności, zamykając Rok Miłosierdzia, a wstępując w Rok Św. Brata Alberta, który biskup zainauguruje w naszej diecezji 25 grudnia – powiedział ks. Kowalski.

Ks. Robert Kowalski, Dyrektor Caritas DR:

Ks. Kowalski przybliżył również jak dziś wykorzystywane jest to szczególne miejsce. – Nic ważniejszego dla ludzi Caritas być nie może, jak stać blisko potrzebujących i ich karmić. Z tego miejsca dziś wydajemy żywność dla prawie 3 tys. osób. Były lata, gdzie żywność wydawana była dla 4,5 tys. potrzebujących. Tu za ścianą swoje miejsce ma Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, tu też jest magazyn żywności, wypożyczalnia sprzętu medycznego, tu spotyka się grupa hospicyjna. To tu jest radomskie Betlejem, to tu jest radomski Dom Chleba. To tu go rozdajemy  - wyliczał ksiądz dyrektor.

Ks. Robert Kowalski, Dyrektor Caritas DR:

Jako podziękowanie i uhonorowanie darczyńców Caritas Diecezja Radomskiej co roku wręcza „Złote Kule”. Są one przyznawane w trzech kategoriach: darczyńca, współpraca i świadectwo. Werdykt kapituły przyznającej nagrodę odczytała Anna Lis. A tegoroczne „Złote Kule” z rąk biskupa Henryka Tomasika otrzymali:

- w kategorii „Darczyńca”: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Mamba” – Zdzisław i Waldemar Mroczkowscy;

- w kategorii „Współpraca”: Nadleśnictwo Marcule; dla nadleśnictwa statuetkę odebrał nadleśniczy Tadeusz Misiak;

- w kategorii „Świadectwo”: Teresa Urban, która od 25 lat działa jako wolontariuszka w Zespole Domowej Opieki Hospicyjnej im. Św. Józefa działającego przy Caritas Diecezja Radomskiej.

Wzruszającą częścią spotkania było przedstawienie świąteczne przygotowane przez młodzież i dorosłych z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej i Centrum Nauki i Zabawy „Bajka”.

Finałem spotkania było dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń i wigilijny poczęstunek.

GALERIA [kliknij zdjęcie]

xsp / www.diecezja.radom.pl