Gwiazdka na deptaku PDF Drukuj Email

– Życzymy Bożego pokoju w sercach, w rodzinach, w ludzkich relacjach, w miejscu pracy, naszej ojczyźnie i w świecie. – powiedział bp Henryk Tomasik do radomian. W niedzielę, 18 grudnia, na Placu Corazziego przed Urzędem Miejskim w Radomiu odbyła się doroczna „Gwiazdka na deptaku”.

Uroczystości rozpoczęły się w radomskiej katedrze, gdzie bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św. W Eucharystii uczestniczyli skauci i harcerze, którzy przekazali pasterzowi naszej diecezji „Betlejemskie Światełko Pokoju”.

Na zakończenie liturgii bp Tomasik przekazał figurkę Dzieciątka Jezus, która z asyście Rycerzy Kolumba została przeniesiona do szopki ustawionej na Placu Corazziego przed Urzędem Miasta. Tam też odbyła się radomska „Gwiazdka na deptaku”.

Gości powitał i jako pierwszy życzenia złożył Radosław Witkowski, prezydent Radomia. – Jesteśmy miastem ludzi otwartych, gotowych podejmować wielkie wyzwania, przede wszystkim ludzi, którzy chcą się razem spotykać i razem świętować. Są takie dni w roku, gdy wygaszają się spory, milkną złe emocje i złe słowa. Wtedy właśnie przypominamy sobie, co jest w życiu najważniejsze. Najważniejsze są rodzina, miłość, dobro. Te dni to okres szczególny, okres życzliwości, szczęśliwości, zgody. Takich dni państwu życzę na najbliższe święta Bożego Narodzenia i w ciągu zbliżającego się roku 2017. Życzę zdrowych, pełnych nadziei świąt Bożego Narodzenia, ale też spokoju i dobrych ludzi wokoło – powiedział prezydent.

Po prezydenckich życzeniach harcerze przekazali „Betlejemskie Światło Pokoju” władzom Radomia. – Światło wędruje od domu do domu, od miasta do miasta przekazywane przez odpalanie świec. W tym roku wędruje z hasłem: „Odważnie twórzmy dobro”. To światło ma pokazywać, że dobro jest w nas i mamy je odważnie pokazywać światu – powiedział Bartosz Bednarczyk, komendant Hufca ZHP Radom.

Bp Henryk Tomasik – po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i poświęcenia opłatków – podziękował za władzom miasta i wolontariuszom za przygotowanie „Gwiazdki na deptaku” a także za pomoc w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym. – Przy tej okazji pragnę jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować za pomoc w przeżyciu tego niezwykłego wydarzenia którym był ŚDM. Piękny znak Kościoła powszechnego. Świat zobaczył – jak mówił Jan Paweł II – ikonę pielgrzymującego młodego Kościoła. Bardzo dziękuję za to dobro, którego wszyscy wtedy doświadczali.  – powiedział bp Tomasik.

Składając życzenia bp Tomasik powiedział: – Proszę przyjąć najlepsze życzenia, aby Chrystus, który jest Światłem Świata, rozpromieniał wszystkie drogi życia. Chrystus, który jest źródłem siły, dodawał odwagi, aby tworzyć dobro w ludzkich relacjach. Życzę, aby spełniło się to, co wyśpiewali aniołowie nad stajenką betlejemską: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój…”, pokój ludziom dobrej woli… ludziom Jego upodobania. Życzymy Bożego pokoju w sercach, w rodzinach, w ludzkich relacjach, w miejscu pracy, naszej ojczyźnie i w świecie. Życzymy Bożego błogosławieństwa, błogosławionych świąt i pełnego dobra kolejnego roku. – życzył bp Henryk Tomasik.

Na zakończenie biskup radomski przywołał znak „Betlejemskiego Światełka Pokoju” przyniesionego przez harcerzy i wypowiedział słowa modlitwy św. Franciszka „O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju…”.

Bp Henryk Tomasik, życzenia:

Po oficjalnych przemówieniach był czas na życzenia indywidualne i łamanie się opłatkiem z radomianami.

Podczas „Gwiazdki na deptaku” nie zabrakło również świątecznych potraw; z kuchni polowych wydawano gorący barszcz i pierogi, a szczególnie oblegany był namiot 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, gdzie żołnierze wydawali bigos.

Bożonarodzeniowego klimatu dodały kolędy i świąteczne piosenki śpiewane przez „Gospel Radom. Dużą popularnością cieszył się ustawiony na ul. Żeromskiego „świetlny tunel”.

GALERIA [naciśnij zdjęcie]

xsp / www.diecezja.radom.pl