Rok „Ojca ubogich” PDF Drukuj Email

Podczas Pasterki Bp Henryk Tomasik zainaugurował Rok św. Brata Alberta. Pierwszą Bożonarodzeniową Mszę św. Bp Tomasik celebrował w radomskiej parafii pw. św. Brata Alberta (os. Prędocinek). W tegoroczne Boże Narodzenie przypadła 100. Rocznica śmierci św. Brata Alberta.

W homilii bp Tomasik przypomniał świadectwo życia św. Brata Alberta, który w tym roku będzie patronował działalności duszpasterskiej. – Jest to święty o duchowości urzekającej. Zarówno swym bogactwem, jak i swoją prostotą. Pan Bóg prowadził go drogą niezwykłą. Uczestnik powstania styczniowego, utalentowany student, artysta-malarz, który staje się naszym polskim biedaczyną, jak święty Franciszek z Asyżu. Szary brat, pokorny jałmużnik i heroiczny apostoł miłosierdzia. Brat Albert nie tylko służył ubogim, ale sam stał się jednym z nich, gdyż oni stali się dla niego żywą ikoną Chrystusa. Ecce homo (Oto człowiek). – mówił bp Tomasik.

Pasterz diecezji radomskiej przypomniał również co zrobić by dobrze, przeżyć święta Bożego Narodzenia. – Panu Bogu dziękujemy za Boże Narodzenie. Prosimy także, aby Bóg zrodził się we wszystkich sercach. Przepiękne są nasze polskie zwyczaje. Przepiękne kolędy, cudowna atmosfera Wigilii, choinki, ale istnieje niebezpieczeństwo, że pozostaniemy tylko przy tych znakach zewnętrznych. Bardzo niebezpieczne byłoby obchodzenie świąt Bożego Narodzenia bez Bożego Narodzenia w sercu. Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za ten cud i dziękujemy za ludzi, którzy pokazują drogę do pełnego przyjęcia Ewangelii i podążania drogą wyznaczoną przez Chrystusa – mówił biskup Henryk Tomasik. – Pana Boga prosimy o to, aby to Boże Narodzenie dokonywało się w nas wszystkich. W naszych umysłach, naszych sercach, przez prawdę, łaskę, miłość. Na tej drodze potrzebne nam są żywe wzory i takim wzorem jest święty Brat Albert Chmielowski. Ktoś, kto uczy, jak odczytać prawdę o Bogu szukającym człowieka i pokazuje jak można żyć chrześcijaństwem na co dzień.

W radomskiej parafii pw. św. Brata Alberta odbędą się centralne uroczystości związane z jej patronem. Do wspólnego świętowania w dniu 22 czerwca 2017 roku zaprasza ks. kan. Marian Ślusarczyk, proboszcz parafii i budowniczy kościoła. – Ten dzień to rocznica beatyfikacji, jakiej w Krakowie w 1983 r. dokonał Jan Paweł II. Na 22 czerwca 2017 r. przygotowujemy album opowiadający o naszej parafii, o jej historii, budowie świątyni i działalności duszpasterskiej. Słowo wstępne napisał bp Henryk Tomasik, treść jest autorstwa ks. Michała Krawczyka, a zdjęcia są dziełem Wojciecha Stana. Planujemy także na ten obchód sesję naukową o patronie. A teraz, na czas wizyty kolędowej, przygotowaliśmy specjalny składny obrazek z modlitwą i wizerunkiem naszego patrona – mówi ksiądz proboszcz z Prędocinka.

Biskupi polscy w okolicznościowym liście na IV Niedzielę Adwentu zachęcają do włączenia się w przeżywania Roku św. Brata Alberta. „Z dniem Bożego Narodzenia wiąże się w tym roku specjalna okoliczność. Sto lat temu, właśnie w ten dzień, gdy w południe dzwony wzywały do modlitwy Anioł Pański, narodził się dla nieba św. Brat Albert, opiekun nędzarzy i wydziedziczonych – „Brat naszego Boga”, jak trafnie określił go Karol Wojtyła. Setna rocznica śmierci stanowi dobrą okazję, by przybliżyć wszystkim tę niezwykłą postać poprzez ogłoszenie roku 2016 /2017 Rokiem św. Brata Alberta. Rok poświęcony uczczeniu tego szczególnego Patrona Miłosierdzia stanowi doskonałą kontynuację zakończonego niespełna miesiąc temu przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia” – czytamy w Liście.

Podobnie Senat RP, który ustanowił rok 2017 Rokiem św. Brata Alberta, zwraca się do nauczycieli i wychowawców z apelem o popularyzację wśród młodzieży postaci św. Brata Alberta – „miłosiernego opiekuna najuboższych, który swym życiem może służyć jako ideał człowieczeństwa, w którym najważniejsze jest ‘więcej być niż mieć’”.

GALERIA [kliknij zdjęcie]

Warto zaznaczyć, że w naszej diecezji są trzy parafie, których patronem jest św. Brat Albert Chmielowski: w Radomiu (os. Prędocinek), w Skarżysku-Kamiennej i w Starachowicach.

xsp / www.diecezja.radom.pl