Od Gromnicznej do „Kusaków” PDF Drukuj Email

Od wielu lat w Muzeum Wsi Radomskiej Święto Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego) ma szczególną oprawę. W tym roku ludowe obrzędy związane z tym świętem jak również zabawy związane z zakończeniem karnawału przypomniał Zespół Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa.

Świętowanie rozpoczęło się Mszy św. w kościele pw. św. Doroty, którą celebrowali ks. Mirosław Kszczot, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, na terenie której leży radomski skansen oraz ks. Zbigniew Niemirski (AVE Gość Niedzielny) i ks. Jacek Wieczorek (Radio PLUS Radom). Liturgia rozpoczęła się od poświecenia gromnic.

– Gromnica to świeca, której płomień, jak na to wskazuje jej nazwa, miał chronić zagrody przed uderzeniami gromów. Wierni, w święto MB Gromnicznej, po powrocie z kościoła kopcili zapaloną świecą znak krzyża na framudze domu i od jej płomienia zapalali ogień w kuchniach i piecach. Z zapalonymi gromnicami obchodzili podwórza, by ustrzec je od zła i wilków. – tłumaczy Aleksandra Żytnicka, etnograf z radomskiego skansenu. Po Mszy św. w „zagrodzie z Alojzowa” te zwyczaje ludowe przedstawił Zespół Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa.

Następnie świętowanie przeniosło się do dworu z Brzeziec, gdzie został rozstrzygnięty konkurs dla dzieci na tradycyjną i współczesną ozdobę choinkową. Listę laureatów można znaleźć na stronie radomskiego „Gościa Niedzielnego” (kliknij: MB Gromnicznej w radomskim skansenie)

Na zakończenie zespół z Łaguszowa przedstawił „Kusaki”, czyli ludowe zakończenie karnawału.

GALERIA [kliknij]

xsp / www.diecezja.radom.pl