Dziękczynienie za osoby życia konsekrowanego PDF Drukuj Email

– Życzymy ognia, mocy i wiatru Ducha Świętego. Idźcie i głoście, i przynieście coś z owoców tej konsekracji – mówił bp Henryk Tomasik składając życzenia osobom konsekrowanym w dniu ich święta. W Święto Ofiarowania Pańskiego (2lutego) w kościele oo. Jezuitów w Radomiu spotkali się przedstawiciele zgromadzeń zakonnych działających w naszej diecezji, aby dziękować za dar powołania.

Mszy św., w czasie której zakonnice i zakonnicy odnowili swoje śluby, przewodniczył bp Henryk Tomasik. W homilii podkreślił znaczenie Ducha Świętego w realizacji misji wypływającej z powołania do życia konsekrowanego.  Przypomniał, że świat potrzebuje ludzi, którzy są żywymi znakami Ewangelii, działania Chrystusa. Podziękował też osobom życia konsekrowanego za świadectwo realizacji błogosławieństw i rad ewangelicznych w codziennym życiu oraz za ich obecność i pracę w Kościele.

Bp Henryk Tomasik, fragment homilii

W tym roku osobom życia konsekrowanego będą patronować dwaj zakonnicy: św. Br. Albert Chmielowski i bł. O. Honorat Koźmiński. – Dwa charaktery, dwie osobowości, dwa różne style życia, ale ta sama konsekracja i niesamowita miłość do Ojczyzny. To znaki poświęcenia się całkowitego Bogu poprzez poświecenie się ludziom, szczególnie tym biednym. – mówi ks. Piotr Walkiewicz, diecezjalny referent ds. życia konsekrowanego.

Ks. Piotr Walkiewicz

W diecezji radomskiej jest około 400 osób konsekrowanych (ponad 300 sióstr i około 80 ojców i braci zakonnych) z 19 zgromadzeń żeńskich i 9 męskich. Skupieni są 48 domach zakonnych żeńskich i 15 męskich. – Wyjątkowym domem zakonnym w naszej diecezji jest klasztor sióstr klarysek w Skaryszewie – to zgromadzenie klauzurowe. Kilkanaście osób należy do instytutów świeckich, są 3 dziewice konsekrowane i 1 wdowa konsekrowana. Mamy kilkanaście kandydatek do wdowieństwa konsekrowanego, 2 kandydatki do dziewictwa konsekrowanego – wylicza ks. Walkiewicz.

GALERIA [kliknij]

xsp / www.diecezja.radom.pl