(Nie)znane kobiety w Biblii PDF Drukuj Email

Zakończyła się III edycja Diecezjalnego Konkursu „Biblia i ja”. W tym roku uczestnicy konkursu poznawali biblijne kobiety, a przyświecał im tekst z Księgi Pieśni nad Pieśniami: „O jak piękna jesteś, przyjaciółko moja (Pnp 1,15)”.

– Chcemy przedstawić wzór kobiety w oparciu o najpiękniejsze wzory kobiet na kartach Biblii. Spośród grona wielu niewiast wybraliśmy te, które najmocniej zapisały się nie tylko w historii Narodu Wybranego, ale dla nas niosą również przesłanie, jak patrzeć współcześnie na kobietę, podkreślają godność kobiety. Zarówno kobiety Starego i Nowego Testamentu, każda żyjąca w swoim środowisku w konkretnej sytuacji życiowej, miały inną rolę do spełnienia, ale jedno było wspólne przesłanie – godność człowieka, kobiety – mówi Wiesława Buczek, nauczyciel-katecheta i koordynatorka konkursu.

Konkurs przygotowali katecheci i nauczyciele z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomiu we współpracy z Dziełem Biblijnym im. Św. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów znajomością biblijnych kobiet mogli podzielić się w trzech kategoriach: recytatorskiej, plastycznej i multimedialnej. W konkursie wzięło udział blisko 100 uczniów z 11 szkół.

Wręczali je Dorota Szczukowska (wicedyrektor PG3), ks. Jacek Kucharski (moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II), ks. Czesław Wawrzyńczak (proboszcz parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza) i Teresa Wesołowska (wizytator z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Delegatura w Radomiu).

Patronat honorowy objęli: bp Henryk Tomasik, Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Radomia.

Lista laureatów:

> Konkurs recytatorski

>> Szkoły podstawowe

I miejsce – Katarzyna Alberska, PSP w Jedlni Letnisku;

II miejsce – Zofia Tatarek, ZSI nr 14 im. Jana Pawła II w Radomiu;

III miejsce – Julia Mężyk, PSP im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii.

Wyróżnienia: Iga Majewska (PSP nr 15 w Radomiu), Zuzanna Zięba (PSP nr 7 w Radomiu), Filip Kuczyński (PSP w Jedlni-Letnisku).

>> Gimnazja

I miejsce – Ernest Jarosiński, ZSI nr 14 w Radomiu;

II miejsce – Kinga Frączek, ZSI nr 14 w Radomiu;

III miejsce – Aleksandra Adamczyk, PG nr 3 w Radomiu.

Wyróżnienia: Izabela Kobyłka (PG w Jedlni Letnisku), Jakub Kierasiński i Michał Zegarek (Szkoła Partnerstwa Międzynarodowego Gimnazjum Językowe z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Unii Europejskiej w Radomiu).

> Konkurs plastyczny

>> Szkoły podstawowe

I miejsce – Maria Nalberska, ZSI nr 14 w Radomiu;

II miejsce – Anna Fularska, ZSI nr 14 w Radomiu;

III miejsce – Jakub Piszczek, PSP w Kowali.

Wyróżnienia: Luiza Jabłonka (ZSI nr 14 w Radomiu), Lena Korycka (PSP w Mazowszanach), Barbara Kupidura (PSP nr 17 w Radomiu).

>> Gimnazja

I miejsce – Marcelina Kurek, PG nr 3 w Radomiu;

II miejsce – Daria Rochowska, ZSI nr 14 w Radomiu;

III miejsce – Maria Marek, PG nr 3 w Radomiu.

Wyróżnienie: Katarzyna Bochniak (PG nr 3 w Radomiu.)

> Konkurs multimedialny dla gimnazjalistów:

I miejsce – Agnieszka Kaleta, PG nr 3 w Radomiu;

II miejsce – Kacper Ługowski, ZSI nr 14 w Radomiu;

III miejsce – Małgorzata Szafranowicz, Szkoła Partnerstwa Międzynarodowego Gimnazjum Językowe z Oddziałami Językowymi im. Unii Europejskiej w Radomiu.

Wyróżnienia: Piotr Bąk (ZSO nr 7 w Radomiu), Kacper Śmiechowski (PG w Jedlińsku), Damian Osiński (PG nr 3 w Radomiu).

GALERIA [kliknij]

xsp / www.diecezja.radom.pl