W 30. rocznicę śmierci Ojca - Założyciela PDF Drukuj Email

W niedzielę, 5 marca, wspólnota Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej modliła się o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego.

Oazowiecze zebrali się na wieczorną modlitwę wraz z pasterzami diecezji w radomskiej katedrze. Nieszporom przewodniczył bp Piotr Turzyński, a celebrowanej następnie Mszy św. – bp Henryk Tomasik.

- Wszyscy wspólnie dziękowaliśmy Bogu za dar życia ks. Franciszka i modliliśmy się o jego beatyfikację. Podczas homilii bp Henryk Tomasik przybliżył nam postać ks. Franciszka, to jak najtrudniejsze chwile życia stały się dla ks. Blachnickiego momentem duchowej przemiany. – mówi Katarzyna Przybyś, animatorka Ruchu Światło-Życie.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie wspomnieniowe, podczas którego można było obejrzeć film „Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki”. – Mogliśmy poznać ks. Franciszka od strony jego przyjaciół i ludzi, którzy go otaczali. Zrozumieć jak ciężkim zadaniom musiał sprostać, kiedy to komunistyczne władze próbowały go zatrzymać w tworzeniu dzieła jakim jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka i dalszemu rozwijaniu Ruchu. – opowiada a. Katarzyna.

Swoje wspomnienia ze spotkań i pracy z ks. Franciszkiem opowiedzieli m.in. ks. kan. Kazimierz Mąkosa i p. Maciej Bak – osobisty kierowca ks. Blachnickiego.

===

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 w Rybniku. Więzień obozów koncentracyjnych, prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Założyciel Ruchu Światło-Życie, wspólnot życia konsekrowanego: Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, Wspólnoty Chrystusa Sługi oraz Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy).

Trwający obecnie proces beatyfikacyjny kapłana jest bliski ukończenia. 30 września 2015 roku papież Franciszek podpisał dekret Kongregacji ds. Kanonizacyjnych stwierdzający heroiczność cnót czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego – „patriotę, żołnierza, duchownego i działacza społecznego”, który „poświęcił całe swoje życie dobru ojczyzny”. Posłowie docenili również „jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń”.

Obecnie w Polsce w Ruch Światło-Życie zaangażowanych jest 90-100 tys. osób, z czego ok. 35 tys. to małżonkowie zgromadzeni w kręgach Domowego Kościoła, a pozostała część to grupy dziecięce i młodzieżowe oraz dorośli formujący się w tzw. Oazie Dorosłych.

Zdjęcia: [1] Marta Deka / FOTO Gość; [2] www.blachnicki.oaza.pl

xsp / www.diecezja.radom.pl