Kuba potrzebuje księży PDF Drukuj Email

Abp Dionisio Guillermo García Ibáñez, Prymas Kuby, Przewodniczący Episkopatu Kuby i metropolita Archidiecezji Santiago de Cuba oraz bp Marcelo Arturo González Amador, wiceprzewodniczący Episkopatu, biskup Diecezji Santa Clara w czwartek gościli w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Wraz z biskupem Henrykiem Tomasikiem i wspólnota seminaryjną modlili się za Kościół na Kubie.

Jak wygląda sytuacja Kościoła na Kubie przybliżył klerykom abp Dionisio Ibáñez, który podczas Mszy św. sprawowanej w seminaryjnej kaplicy wygłosił homilię. Wśród różnych trudności, które przeżywa Kościół katolicki na Kubie, zwrócił uwagę na niedostateczną liczbę księży.

– W mojej pierwszej diecezji – Bayamo i Manzanillo – przeżyliśmy tam 40 bardzo trudnych lat komunizmu. Kiedy 21 lat temu do niej przyszedłem, wśród 800 tys. mieszkańców pracowało tylko 8 księży i 8 sióstr zakonnych. Był i taki czas, że pracujących księży było tylko trzech. – mówił abp Ibáñez. Dziś w najstarszej archidiecezji Santiago de Cuba, która liczy ponad milion mieszkańców, a jest zaledwie 26 kapłanów.

Przewodniczący Episkopatu Kuby naświetlił również specyfikę tamtejszego Kościoła, który zaczyna się odnawiać. – Mimo tych 40 lat komunizmu nie udało się wyrwać z Kubańczyków tej naturalnej religijności, ale niestety udało się odseparować od Kościoła. Wiara pozostała w małych wspólnotach, w rodzinach, które były wierne Słowu Bożemu. Drugim wytłumaczeniem tego, dlaczego przetrwała wiara na Kubie jest Matka Boża Miłosierdzia z El Cobre – Patronka Kuby. Dziś wierni powoli zaczynają wracać do Kościoła. Nie ma tłumów, ale tworzą się małe grupy wiernych, którzy proszą o chrzest, chcą być ewangelizowani. – powiedział abp Ibáñez i jeszcze raz zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę misjonarzy, sióstr zakonnych, którzy mogliby wesprzeć w misji ewangelizacyjnej.

Kubańscy biskupi gościli w radomskim seminarium na kilka dni przed Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, która przypada w II Niedzielę Wielkiego Postu. W tym dniu Kościół wspiera misyjne Dzieło Pomocy „Ad Gentes”.

Oprócz Radomia kubańscy biskupi odwiedzili Kielce, Tarnów i Katowice; modlili się również w sanktuariach w Krakowie-Łagiewnikach i na Jasnej Górze.

xsp / www.diecezja.radom.pl