Album o radomskiej katedrze na jubileusz Diecezji PDF Drukuj Email

Gdy Ojciec Święty Jan Paweł II 25 marca w 1992 r. mocą bulli „Totus Tuus Poloniae populus” powołał wśród trzynastu nowych diecezji także diecezję radomską ze stolicą w Radomiu, dotychczasowa konkatedra stała się katedrą...

Tak rozpoczyna się najnowsza historia kościoła pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, zwanego również kościołem mariackim.

Początki najważniejszego kościoła w diecezji radomskiej nie są zbyt odległe; sięgają ostatnich lat XIX w. Zaprojektował go architekt Stanisław Dziekoński. W latach 20. XX wieku był to już kościół parafialny, a jego konsekracji - dopiero w 1962 roku - dokonał Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. W 1981 roku radomski kościół mariacki stał się konkatedrą diecezji sandomiersko-radomskiej, a od 1992 roku jest „Radomską Matką Kościołów”. Tak właśnie zatytułowali najnowszy album o radomskiej katedrze jego autorzy: ks. inf. Stanisław Pindera, uznany artysta fotograf i wikariusz biskupi oraz ks. dr Sylwester Jaśkiewicz, dogmatyk i proboszcz w Wieniawie.

Do obejrzenia albumu i wejścia w „głąb tajemnic wiary, którym służy każda świątynia, a szczególnie 'matka kościołów' – świątynia katedralna”, zachęca bp Henryk Tomasik:

– „Nie wystarczy przekroczyć progu, trzeba iść w głąb” – mówił Jana Paweł II do młodzieży. Nie wystarczy przekroczyć próg katedry radomskiej, aby mieć pełny obraz tego, co jest w tej świątyni. „Trzeba iść w głąb”. Potrzebny jest zatem dobry przewodnik. Funkcję takiego przewodnika może pełnić album przygotowany przez ks. inf. Stanisława Pinderę i ks. dr. Sylwestra Jaśkiewicza. Piękne zdjęcia oraz ciekawe teksty pozwalają odkrywać talenty projektantów i wykonawców oraz głębię ich wiary. Kolejny raz możemy podziwiać związek wiary i kultury. – napisał bp Henryk Tomasik we wprowadzeniu do publikacji.

xsp / www.diecezja.radom.pl