Bp Henryk Tomasik zaprasza na Triduum Paschalne PDF Drukuj Email

- Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego. To trzy kulminacyjne momenty, podczas których rozważamy historię zbawienia i przede wszystkim tę wielką prawdę o Panu Jezusie, który „umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował”. – mówi bp Henryk Tomasik, zapraszając do uczestnictwa w Triduum Paschalnym.

- Święta Wielkanocne objawiają potęgę Chrystusa, objawiają bóstwo Pana Jezusa i są źródłem nadziei. Pan Jezus w ten wyjątkowy sposób potwierdził słowa: „Ufajcie, Ja zwyciężyłem świat!”. Przygotowaniem do głębokiego przeżycia świąt Zmartwychwstania Chrystusa jest liturgia trzech ostatnich dni Wielkiego Tygodnia. Mówimy: „Triduum Paschalne” – Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego. To trzy kulminacyjne momenty, podczas których rozważamy historię zbawienia i przede wszystkim tę wielką prawdę o Panu Jezusie, który „umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował”. W Wielki Czwartek dziękujemy za sakrament Eucharystii, za Najświętszy Sakrament, za każdą Mszę św. Dziękujemy także za sakrament kapłaństwa i za naszych kapłanów. W Wielki Piątek rozważamy w wyjątkowy sposób mękę Pana Jezusa, właśnie to, jak „umiłowawszy swoich”, nas umiłował. Wigilia Paschalna jest już podsumowaniem całej historii zbawienia. Wsłuchujemy się w piękne teksty natchnione, które mówią o tym, jak Pan Bóg prowadził naród wybrany, lud Boży Starego Testamentu do wolności. To było przygotowanie do wielkich misteriów zbawienia, do sakramentów świętych. Kończy się to radosnym „Alleluja!”, które mówi o zwycięstwie Chrystusa nad złem, grzechem i śmiercią. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w Triduum Paschalnym. W Wielki Czwartek – w Mszy św. Wieczerzy Pańskiej wieczorem. Zapraszam na nabożeństwa Wielkiego Piątku i na wspólne przeżywanie Wigilii Paschalnej. Niech Chrystus Zmartwychwstały wszystkim błogosławi. Szczęść Boże! – mówi bp Henryk Tomasik.

Biskupi radomscy będą celebrować liturgie Triduum Paschalnego w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. W Wielki Czwartek o 10.00 zostanie odprawiona Msza Krzyżma, w czasie której zostaną poświęcone oleje, a księża odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Wieczornej Liturgii Wielkiego Czwartku (18.00) będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik, zaś Liturgii Wielkiego Piątku (sprawowanej również o 18.00) – bp Adam Odzimek. Wielkosobotnią Wigilię Paschalną (18.00) poprowadzi biskup Piotr Turzyński.

W niedzielny poranek Wielkanocny procesji rezurekcyjnej i Mszy św. będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik. Liturgia rozpocznie się o godzinie 6.00 i będzie transmitowana przez Radio Plus Radom (90,7FM i 94FM).

Za: radom.gosc.pl; radioplus.com.pl

Foto: xsp / www.diecezja.radom.pl