Niedziela Palmowa w radomskim skansenie PDF Drukuj Email

Biskup Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św. w uroczystość Niedzieli Palmowej w kościele św. Doroty na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Uroczystości były transmitowane prze TVP Polonia.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

- Podczas wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy rozlegało entuzjastyczne „Hosanna!”, a za kilka dni: „Ukrzyżuj Go!”, „Na krzyż z Nim!”. Taki może być człowiek wobec Pana Boga. Czy to tylko historia? – mówił bp Tomasik podczas homilii i wskazał na dzisiejsze wielkie „Hosanna” podczas liturgii zawierania sakramentu małżeństwa, a potem „Nie znam Go!” w życiu codziennym bez przykazań, bez Ewangelii, a znajomość Kościoła tylko z informacji telewizyjnych. Biskup zwrócił również uwagę na rozdźwięk między ślubowaniem odpowiedzialności za przyjęcie i chrześcijańskie wychowanie dzieci, a późniejszym wychowaniem bez niedzielnej Mszy św. – Rugowanie Chrystusa z przestrzeni publicznej to współczesne „Ukrzyżuj!” – mówił bp Tomasik.

Wraz z bp. Henrykiem Tomasikiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu i ks. Mirosław Kszczot, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia, na terenie której znajduje się skansen.

W czasie Mszy św. Chór Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu pod dyrekcją ks. Andrzeja Zarzyckiego zaśpiewał „Pasję wg św. Mateusza”. Partie solowe zaśpiewali: dk. Mateusz Czernik (Ewangelista), dk. Mateusz Nowak (Jezus) i dk. Krzysztof Kołtunowicz (pozostałe).

Po liturgii odbyła się procesja z palmami oraz obrzęd poświęcenia pól.

GALERIA [kliknij]

xsp / www.diecezja.radom.pl