Misterium w Lisowie PDF Drukuj Email

- To była modlitwa, nie gra aktorska. - mówili aktorzy, wierni parafii w Lisowie, gdzie po raz pierwszy wystawiono Misterium Męki Pańskiej. Premiera odbyła się w piątek (7 kwietnia), a następnie powtórzono je w Niedzielę Palmową.

Misterium miało swój szczególny charakter. Widzowie byli włączeni w jego przebieg. – Wiele scen działo się pomiędzy widzami, np. Sanhedryn, aby dojść do Kajfasza musiał się przeciskać przez tłum, podobnie było w scenie modlitwy Chrystusa w Ogrójcu. Całości dopełniała muzyka: czasem łagodna – jak wstęp „Schodów do nieba” Led Zeppelin podczas Ostatniej Wieczerzy, a czasem bardzo ostra – jak w scenie zdrady Judasza (wstęp „More” Sisters of Marcy). – opowiadają twórcy. Autorem scenariusza jest ks. Jan Godek; on też zadbał o odpowiedni dobór muzyki, którą zaaranżował Bartek Wójcik.

Wielu ludzi mówiło, że było to dla nich bardzo wielkie przeżycie. – Jakbyśmy sami w tym uczestniczyli, a nie byli tylko widzami – mówili widzowie.

- To była modlitwa, nie gra aktorska. - mówili aktorzy. – Najpierw zastanawialiśmy się jak to zagrać, z czasem docierało do nas, że tu nie trzeba grać, że to samo życie i mocne przeżycie. Zrobiliśmy to na chwałę Pana. – powiedziała p. Anna Malinowska, wcielająca się postać Matki Bożej.

- Ksiądz Proboszcz, jak też wszyscy biorący udział w tym przedsięwzięciu byli bardzo wzruszeni, kiedy po powrocie do kościoła Apostołowie wnieśli ciało Chrystusa kładąc je na kolanach Matki w ostatniej scenie, nastała cisza, modlitewna zaduma.  Nikt nie wychodził i tak trwało to kilka minut. – relacjonują widzowie.

GALERIA [kliknij]

Zdjęcia: arch. parafii Lisów