Bp H. Tomasik: Dziękujemy dziś za sakramenty kapłaństwa i Eucharystii PDF Drukuj Email

W wielkoczwartkowe przedpołudnie Bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy Krzyżma. W czasie liturgii pobłogosławione zostały oleje chorych i katechumenów oraz poświęcony olej krzyżma, a księża wraz z biskupami Adam Odzimkiem i Piotrem Turzyńskim odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma odprawiana jest raz w roku tylko w kościele katedralnym.

W homilii bp Henryk Tomasik zachęcił do dziękczynienia za sakrament kapłaństwa i Eucharystii. Nawiązał do przemówienia Jezusa z synagogi w Nazarecie. – „Dziś spełniły się te słowa Pisma” – powiedział wtedy Chrystus. Owo „dziś” to synagoga w Nazarecie, to „dziś” to ostatnia wieczerza, to ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. A w wymiarze indywidualnym to dzień święceń każdego z nas. Z całym Kościołem dziękujemy dziś za sakramenty kapłaństwa i Eucharystii – mówił biskup, prosząc o modlitwę o wierność dla każdego kapłana. Biskup podziękował również za pracę, jaką wykonują księża.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Msza Krzyżma to również liturgia poświęcenia i pobłogosławienia olejów, których używa się do sprawowania sakramentów. Po Modlitwie Eucharystycznej bp Tomasik pobłogosławił olej chorych i – po raz pierwszy – olej katechumenów. Po Komunii św. poświęcony został olej na krzyżmo. Oleju chorych używa się podczas udzielania sakramentu namaszczenia chorych. Krzyżmem namaszcza się nowo ochrzczonych, bierzmowanych oraz ręce wyświęcanych kapłanów; olej ten służy również do namaszczenia ścian nowego kościoła oraz nowy ołtarz. Olej katechumenów został pobłogosławiony dla środowiska wiernych związanych z liturgią w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego; w tej liturgii podczas chrztu używa się również tego oleju.

Pod koniec Mszy Krzyżma przyszedł czas na życzenia. W imieniu księży życzenia świąteczne biskupom i kapłanom złożył ks. Zbigniew Gaczyński, proboszcz parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezusa w Radomiu (Borki). – Dziękujemy za ojcowskie słowa nadziei, umocnienia i wsparcia. Za obronę życia, budowanie wspólnoty i przezwyciężanie niszczących ojczyznę podziałów. Niech zmartwychwstały Pan, jedyny Kapłan, będzie waszą mocą i radością. Wszystkim braciom kapłanom życzę radości z daru kapłaństwa, jakim Chrystus pragnął się z nami podzielić. – powiedział.

GALERIA na stronie „Gościa Niedzielnego” [kliknij]

Zdjęcia: ks. Zbigniew Niemirski / FOTO Gość