Eucharystia jest sakramentem jedności i buduje Kościół PDF Drukuj Email

- „Ja jestem Chlebem życia”. Te słowa Pana Jezusa są dla nas drogowskazem. To wielka tajemnica wiary. – mówił bp Henryk Tomasik podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w radomskiej katedrze zwracając uwagę na wielki dar Eucharystii, która jest sakramentem jedności i buduje Kościół.

W homilii bp Tomasik przypomniał cuda eucharystyczne, które wydarzyły się „aby człowiek mógł uwierzyć”. Historycy Kościoła od 750 roku zanotowali 134 takie cuda; dwa ostatnie dokonały się w Polsce: w Sokółce i w Legnicy.

– Chrystus w dalszym ciągu chce nam pomóc, abyśmy z wiarą stanęli przed tajemnicą Eucharystii. Pochylamy się z adoracją w postawie ciszy nad tą tajemnicą obecności Chrystusa na ołtarzu w czasie sprawowania Eucharystii, nad obecnością Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, w tabernakulum, w monstrancji. To wielka tajemnica wiary. – mówił bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, fragment homilii:

W czasie liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej bp Tomasik dokonał obrzędu obmycia stóp 12 mężczyznom.

Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiony został do kaplicy adoracji.

GALERIA [kliknij]

Zdjęcia: arch. parafii katedralnej