„A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, pociągnę wszystkich do siebie” PDF Drukuj Email

Te  słowa Jezusa Chrystusa przypomniał bp Adam Odzimek, który przewodniczył wielkopiątkowej liturgii w radomskiej katedrze.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie odprawia się Mszy św., a w czasie popołudniowej liturgii pierwsze miejsce zajmuje Krzyż. Liturgia tego dnia jest skromna i cicha. Ołtarz jest obnażony: bez kwiatów, świec i obrusu przypomina o całkowitym poddaniu się Jezusa swym oprawcom, a czerwony kolor szat liturgicznych przypomina o przelanej Krwi podczas Jego męki i śmierci. Cztery elementy tej liturgii to: Liturgia Słowa z odczytaniem ewangelicznego opisu Męki Pańskiej i rozbudowaną modlitwą powszechną za Kościół i świat, Adoracja Krzyża, Komunia św. oraz procesja do Grobu Pańskiego, gdzie adoracja trwa do późnych godzin wieczornych.

- „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, pociągnę wszystkich do siebie”. Pan Jezus powiedział je w czasie święta, gdy pielgrzymi w Jerozolimie wyrazili pragnienie, że chcą zobaczyć Jezusa. A On wtedy zaczął mówić o ziarnie, które musi obumrzeć, by wydało plon, i o tym, że gdy zostanie wywyższony nad ziemię, przyciągnie wszystkich do siebie. – mówił bp Odzimek. Przypomniał również słowa papieża Benedykta XVI: – Kiedy patrzysz na krzyż, co widzisz? Tak, widzisz cierpienie i ogrom bólu. Popatrz głębiej, co widzisz? Tak, widzisz Kogoś, Kto za ciebie oddał życie, bezkresną miłość. Z tą miłością idź i o niej opowiadaj.

Bp Adam Odzimek, kazanie wielkopiątkowe:

GALERIA [kliknij]

Zdjęcia: ks. Zbigniew Niemirski / FOTO Gość; arch. parafii katedralnej