Pamiętają o „radomskim św. Franciszku” PDF Drukuj Email

W kościele garnizonowym w Radomiu uczczono bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, który zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Pamięć o „radomskim św. Franciszku” i nauczycielu Szkoły Handlowej pielęgnują uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych Radomiu.

W kościele garnizonowym została odprawiona Msza św. w 76. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Bolesława Strzeleckiego. – Mszy św. w intencji byłych więźniów obozów koncentracyjnych, ofiar wojny oraz społeczności szkoły przewodniczył ks. kan. Mirosław Dragiel, kapelan Policji Garnizonu Mazowieckiego. W uroczystości uczestniczyli również byli więźniowie, rodzina ks. Strzeleckiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców Polskich – założyciela szkół handlowych w Radomiu, oraz uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu. – mówi Bożena Błaszczyk-Ziętek, nauczycielka radomskiego „ekonomika”, która wraz z młodzieżą pielęgnuje pamięć o „radomskim św. Franciszku”.

Homilię wygłosił ks. Dominik Frączek z radomskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Przypomniał wielkie człowieczeństwo bł. ks. Bolesława Strzeleckiego oraz jego wrażliwość na ludzką biedę. Podkreślił, że przykład życia bł. ks. Bolesława – „radomskiego św. Franciszka” – powinien motywować do pogłębiania wiary przez dzieła miłosierdzia.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego znajdującej się w dolnej części kościoła garnizonowego. Tam pomodlono się za wstawiennictwem błogosławionego oraz złożono kwiaty przy tablicy ku jego pamięci. – Tablica powstała w 2011 roku z inicjatywy Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz  środowiska byłych więźniów obozów koncentracyjnych, a poświęcił ją bp Henryk Tomasik. Zespół Szkół Ekonomicznych pielęgnuje pamięć o swoim nauczycielu – ks. Bolesławie Strzeleckim – organizując 2 maja uroczystości rocznicowe. Od 2008 r. nasza szkoła opiekuje się też dziedzictwem radomskiego środowiska byłych więźniów: sztandarem, Grobem-Pomnikiem, pamiątkami oraz kaplicą – Mauzoleum Św. Maksymiliana w kościele garnizonowym. – dodaje pani Bożena Błaszczyk-Ziętek.

W historię radomskiego „ekonomika” ks. Bolesław Strzelecki wszedł w 1924 roku. Został wtedy mianowany prefektem Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich; taką nazwę wtedy nosił dzisiejszy Zespół Szkół Ekonomicznych. W roku 1930 poświęcił pierwszy sztandar szkoły. Uczył także w Państwowym Seminarium Nauczycielskim oraz w Państwowej Szkole Przemysłowej. – Ksiądz Bolesław Strzelecki był wyjątkowym nauczycielem naszej szkoły. Na tablicy pamiątkowej, ufundowanej w 1949 roku z okazji 30-lecia powstania szkoły, obok założyciela szkoły dyrektora Feliksa Paschalskiego, zamieszczono tylko jedno nazwisko: Przyjaciela Młodzieży ks. dra Bolesława Strzeleckiego. Na dzisiejszej uroczystości nie zabrakło tego historycznego pierwszego sztandaru naszej szkoły z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, poświęconego przez ks. Strzeleckiego. – opowiada p. Bożena.

GALERIA [kliknij]

Ksiądz Bolesław Strzelecki wsławił się postawą patriotyczną oraz dziełami miłosierdzia podczas swojej posługi  w Radomiu oraz w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 roku. Został ogłoszony błogosławionym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez papieża Jana Pawła II  razem z czterema innymi kapłanami związanymi z Ziemią Radomską w grupie 108 męczenników nazizmu. Ks. Bolesław Strzelecki był niezwykle ofiarnym duszpasterzem, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na Glinicach, kapelan więźniów i harcerzy; znany wychowawca młodzieży, opiekun głodnych i ubogich, nazywany „świętym Franciszkiem z Radomia”. Był nauczycielem – prefektem Szkoły Handlowej poprzedniczki Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Na podstawie relacji Bożeny Błaszczyk-Ziętek / ZSEkon. w Radomiu

Zdjęcia:arch. Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu