JEDLNIA - Parafia pw. św. Mikołaja Bpa

Niedziela i Święta: 07:00 , 09:00 , 11:30 , 16:00 ,
Święta zniesione: 07:00 , 09:00 , 18:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 18:00(16.00 zima),

Rys historyczny: Jedlnia stanowiła miejsce częstego pobytu Jagiellonów i innych królów. Ludność została uwolniona w 1387 r. od wszystkich świadczeń poza obowiązkiem służby my­śliwskiej dla króla. Władysław Jagiełło w 1430 r. ułożył tu statuty zwane Jedlińskimi, które zostały zatwierdzone w Krakowie w 1433 r. Pierwotny kościół pierwotny drewniany pw. św. Mikołaja i św. Małgorzaty, z fundacji prawdopodobnie Władysława Jagiełły, powstał w latach 1387-1391 i wtedy też erygowano parafię. Obecny kościół według projektu Jana Kantego Fontany, z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, powstał w latach 1790-1792. Ze­wnętrzna część była kończona w latach 1818-1819 przez arch. Jakuba Kubickiego, a wewnętrz­na w 1834 r. Pierwotnie był klasycystyczny na planie krzyża greckiego, kryty kopułą. Przebudo­wany został zupełnie według projektu arch. Stefana Szyllera w latach 1898-1901. Konsekrował go w 1903 r. bp Stefan Zwierowicz. Jest budowlą w stylu neorenesansowym, trójnawową, bazy­likową, wzniesioną z czerwonej cegły.

Wnętrze kościoła można również zwiedzać online poprzez stronę mazowia.wkraj.pl

Do parafii należą: Adolfin, Brzezinki, Brzeziny, Dąbrowa Kozłowska, Huta, Jaroszki, Jaśce, Jedlnia, Jedlnia Kolonia, Karpówka, Kieszek, Poświętne, So­koły, Stoki, Zadobrze, Żdżary.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109