PIONKI - Parafia pw. św. Barbary

Niedziela i Święta: 07:00 , 08:30 , 10:00 , 11:30 , 16:00 , 18:00 ,
Święta zniesione: 06:00 , 07:00 , 10:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 06:00 , 06:30 , 07:00 , 18:00(17.00 zima),

Rys historyczny: Kaplica w Zagożdżonie w pobliżu dworca kolejowego (dziś Pionki Zachodnie) z przerobionego drewnianego baraku kolejowego została postawiona w 1924 r. staraniem ks. Józefa Skoczewskiego, proboszcza parafii Jedlnia. W tym okresie duszpaster­stwo sprawowali księża dojeżdżający z parafii macierzystej. Od 1927 r. zamieszkał przy ka­plicy ks. Edward Ptaszyński z poleceniem organizowania nowej parafii. Wyremontował on kaplicę. Parafia Zagożdżon została erygowana 12 października 1929 r. przez bp. Mariana Ryxa z wydzielonych wiosek parafii Jedlnia i Sucha. Kościół pw. św. Barbary, według projektu arch. Stefana Szyllera i inż. W. Czyża, zbudowano w latach 1928-1932 dzięki wsparciu Za­kładów Prochu w Pionkach. Wobec rozwijającego się ośrodka robotniczego w wiosce Pionki (największa w Polsce międzywojennej wytwórnia prochu, fabryka smaru itd.) nazwa parafii została 15 grudnia 1932 r. zamieniona na Pionki przez bp. Włodzimierza Jasińskiego. Ko­ściół konsekrował 27 października 1957 r. bp Piotr Gołębiowski. Restaurowany był w 1976 r. Jest budowlą w stylu neoklasycznym, wyniesioną z cegły.

Do parafii należą: Aleja Jana Pawła II, Brzozowa, Dębowa, Dolna, Fabryczna, Filtrowa, Jodłowa, Jordanowska, Kolejowa, Konopnickiej, Konstytucji 3 Maja, Kozienicka, Krucza, Legionistów, Mickiewicza, Obrońców Ojczy­zny, Ogrodowa, Orzeszkowej, Parkowa, Płachty, Pokoju, Radomska, Różana, Sienkiewicza (strona nieparzysta), Słowackiego, Sosnowa, Spokojna, Sportowa, Szpitalna, Szkolna, 15 Stycznia, Wincentów, Zakładowa, Zielona, Zwycięstwa, Żeromskiego.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109