PIONKI - Parafia pw. NMP Królowej Polski

ks. dr Grzegorz Potrzebowski Wikariusz

ks. mgr Grzegorz Wrzochal Wikariusz

ks. mgr Daniel Wiraszka Wikariusz

Niedziela i Święta: 06:30 , 08:00 , 09:30 , 11:00 , 12:15 , 17:00 (od 1.09 do 30.04), 19:00 (od 01.05 do 31.08),
Święta zniesione: 06:30 , 09:30 , 17:00 (19.00),
Dni powszednie: 06:30 , 17:00(19.00),

Rys historyczny: Starania o nową parafię i budowę kościoła na osiedlu Podgóry II w Pion­kach rozpoczął w 1981 ks. Wacław Krzysztofik, proboszcz parafii św. Barbary. Kaplicę drewnianą zbudowano w 1983 r. i poświęcił ją bp Stanisław Sygnet. Systematyczne duszpasterstwo rozpo­częto od 20 kwietnia 1983, kiedy to odbyło się nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 11 listopada 1982 r. bp Edward Materski poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła, a parafię erygował w dniu 1 stycznia 1984 r. Duszpasterze początkowo zamieszkiwali przy parafii św. Bar­bary. W 1984 r. ks. Leon Czerwiński, proboszcz nowej parafii, pobudował tymczasową plebanię i wikariat oraz salki katechetyczne. Kościół rozpoczęto budować w roku 1985, według projektu arch. O. Jagiełło, J. Szczepanika-Dzikowskiego, J. Laskowskiego i konstr. P. Pachowskiego. Dolna część kościoła została poświęcona 3 maja 1987 r., a całość dokładnie dziesięć lat później przez bp. E. Materskiego. Kościół jest trójnawowy, wzniesiony z cegły i żelbetonu.

Do parafii należą: Pionki - ul.: A. Asnyka, Aleje Lipowe, Armii Krajowej, Augustow­ska, Bohaterów Studzianek, Chemiczna, dr Marii Garszwo, Adasia Guzala, M. Kopernika, Królowej św. Jadwigi, Kwiatowa, Leśna, Mic­kiewicza (numery nieparzyste), Miła, Marii Dąbrowskiej, Owoco­wa, Nowa, Partyzantów, Podgaje, Północna, M. Reja, H. Sienkiewi­cza (numery parzyste), Słoneczna, Staszica, Świerkowa, Targowa, Wesoła, Willowa; wieś - Januszno.