SUCHA - Parafia pw. św. Idziego

ks. mgr Marcin Chebdowski Wikariusz

Niedziela i Święta: 07:00, 08:45 (kaplica w Laskach), 10:00, 12:00, 16:00,
Święta zniesione: 07:30, 10:30, 17:00,
Dni powszednie: 07:00 (wt., czw.), 07:30 (wt., czw.), 16:00 (pon., śr., pt.), 16:30 (pon., śr., pt.),

Rys historyczny: W 1391 r. Mikołaj z Gościszewic aktem wystawionym w Iłży ustanowił parafię w Suchej. Zagwarantował kościołowi i proboszczowi odpowiednie warunki egzystencji oraz zbudował drewniany kościół pod wezwaniem św. Idziego. Pierwszy kościół przetrwał do 1716 r. Uległ takiemu zniszczeniu, iż ks. Andrzej Słowicki w 1720 r. wybudował nowy, drewniany kościółek. Mógł pomieścić zaledwie 200 osób. W środku znajdował się drewniany ołtarz z obrazem Najświętszej Maryi Panny, po lewej stronie stał ołtarz św. Marii Magdaleny, po prawej ołtarz św. Idziego. Dzwonnica posiadała dwa dzwony. Z powodu zniszczenia kościół został rozebrany, a w jego miejsce postawiona została kaplica.

W latach 1839-1843 za staraniem ks. Tomasza Koryckiego został wzniesiony nowy kościół. Był zbudowany według projektu Antoniego Corazziego i ufundowany ze składek parafialnych. W 1843 r. poświęcił go administrator diecezji sandomierskiej ks. Wojciech Grzegorzewski, a w 1860 r. konsekrował go bp Józef Juszyński. Kościół pod wezwaniem św. Idziego był murowany, pokryty żelazną blachą. Wielki ołtarz był oddzielony żelazną kratą od nawy kościelnej, znajdował się w nim olejny obraz św. Idziego. Ołtarz po lewej stronie przedstawiał św. Magdalenę i Jezusa upadającego pod krzyżem, ołtarz po prawej stronie przedstawiał Matkę Boską z dzieciątkiem i Matkę Boską zwaną Suską. W 1647 r. na rzecz kościoła podarowany został przez ks. Pawła Loiskiego obraz Matki Boskiej, który wisiał w wielkim ołtarzu przez 236 lat. Na cmentarzu kościelnym znajdowała się dzwonnica. Plebania wykonana była z drewna i otoczona ogrodem. Cmentarz grzebalny odległy był od kościoła 270 m. Na górze cmentarnej stała kapliczka w neogotyckim stylu.

Obecny kościół zbudowany został według planu Stefana Szyllera z Warszawy w 1912 r. przez ks. Antoniego Ostracha, proboszcza parafii Sucha. Budowla ma cechy neoklasycystyczne z przewagą cech renesansowych.  Kościół jest zbudowany z cegły, otynkowany, orientowany. Dwie nawy boczne są niższe od nawy głównej. Korpus jest bazylikowy, pięcioprzęsłowy, z transeptem, prezbiterium, kruchtą i czworoboczną wieżą. Wymiary kościoła: 37 m długości, 14 m szerokości (w transepcie 21 m), 18 m wysokości. Kościół został konsekrowany 17 czerwca 1921 r. przez bpa Pawła Kubickiego. Kościół w Suchej miał doskonałe zabezpieczenia materialne. Parafia utrzymywała przytułek dla kilku osób zwany szpitalem, nie było natomiast szkółki parafialnej.

Do parafii należą: Czarna Kolonia, Czarna Wieś, Helenów, Koszary, Laski (od nr 44), Linów, Męciszów, Miodne (strona północna), Mireń, Płachty, Sał-ki, Sucha, Sucha Poduchowna, Suskowola, Tadeuszów, Wincentów (część południowa).