CZERMNO - Parafia pw. Nawiedzenia NMP i św. Mikołaja

Niedziela i Święta: 09:00 , 11:30 , 16:00 (15.00 zima),
Święta zniesione: 09:00 , 11:30 , 17:00(16.00 zima),
Dni powszednie: 07:00 , 18:00wtorek, piątek (16.00 zim,

Rys historyczny: Parafia została erygowana przed 1521 r. z terenu wydzielonego z par. Fałków. Z tego okresu pochodził modrzewiowy kościół drewniany pw. Nawiedzenia NMP i św. Mikołaja. Ufundował go Stefan Czermiński. W 1580 r. kościół uległ zniszczeniu. Na jego miejscu powstał nowy, a potem kolejny w 1757 r. z fundacji Antoniego Kraszkowskiego. Został on poświęcony w 1758 r. Obecny kościół jest z fundacji dziedzica Stanisława Jakubow­skiego. Zbudowano go w latach 1881-1903 staraniem ks. Jana Kosińskiego, a 20 czerwca 1919 r. bp Paweł Kubicki dokonał jego konsekracji. Kościół jest orientowany, murowany z kamienia, tynkowany, jednonawowy.

Do parafii należą: Adelinów, Czermno, Czermno Kol., Dobry Widok, Gustawów, Lesz­czyny, Pikule, Smyków, Stanisławów, Stomorgi, Szreniawa, Wąsosz.