GNIEWOSZÓW - Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP

Święta zniesione: 08:00(lub 17.00),
Dni powszednie: 08:00(lub 17.00),

Rys historyczny:

Gniewoszów założony został w roku 1693 przez Jana Gniewosza na grun­tach wsi Oleksów. Pod względem kościelnym należał do parafii Oleksów. W Gniewoszowie musiała być publiczna kaplica - kościół, skoro w XVIII w. notowana jest jako filia parafii Oleksów. Świąty­nia ta prawdopodobnie była drewniana i wkrótce zanikła. Dopiero w 1926 r. proboszcz Oleksowa, ks. Józef Mączyński, zakupił 4 morgi ziemi w Gniewoszowie pod przyszłą kaplicę. Obecnie jest to plac boiska szkolnego. Dopiero podczas II wojny światowej mieszkańcy Gniewoszowa podjęli ini­cjatywę zorganizowania kaplicy. Na kaplicę pierwotną została przysposobiona remiza - dobudo­wano kruchtę, nad nią babiniec, zakrystię i skarbiec. Poświęcenia tej kaplicy pw. Niepokalanego Serca NMP dokonał 7 listopada 1943 r. ks. Piotr Bitny-Szlachto. Od 1951 r. funkcjonowała ona jako kaplica rektoralna z samodzielnym duszpasterzem, mieszkającym na miejscu. Ekspozytura w Gnie­woszowie powstała 10 grudnia 1952 r. przez bp. Jana Kantego Lorka, a parafię w Gniewoszowie bp Lorek erygował 24 marca 1957 r. z wydzielonych wiosek par. Oleksów i Wysokie Koło. Około roku 1967 kaplica był w złym stanie i rozpoczęto starania o budowę nowego kościoła. Ekspertyza budowlana dokonana 16 października 1969 r. przez dr. inż. H. Pieczarę wykazała, że budowa jest „palącą kwestią". Mimo usilnych próśb do władz PRL, parafia nie otrzymała pozwolenia na budowę trwałego kościoła, tylko na remont starego. Kościół zbudowany czy właściwie „obudowany" według projektu arch. Henryka Dąbrowskiego z Warszawy, inż. Arkadiusza Reszetki, inż. Zbigniewa Rzeźniaka w latach 1973-1975, staraniem ks. Bronisława Kaszuby. W ówczesnej sytuacji politycznej był oficjalnie planowany jako „kapitalny remont, przebudowa". Obudowano więc stary kościół. Gdy był gotowy jego nowy wygląd, w ciągu „jednej nocy" (faktycznie w dniach 11-13 sierpnia 1975 r.) roze­brano dawny stojący wewnątrz. Bp Piotr Gołębiowski kościół konsekrował 15 lipca 1979 r. Stanowi budowlę halową, murowaną z czerwonej cegły.

Do parafii należą: Gniewoszów, Zdunków, Zwola Kol.