FAŁKÓW - Parafia pw. Świętej Trójcy

Niedziela i Święta: 08:30 , 10:00 , 11:30 , 16:00 , 16:00 ,
Święta zniesione: 08:30 , 11:30 , 16:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 18:00(16.00 zima),

Rys historyczny: Fałków wzmiankowany był już w XII w. jako własność biskupów krakow­skich. Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie magdeburskie w 1340 r., które zostały utracone w XVI w. Najstarszy kościół modrzewiowy wzmiankowany był w XI w.; a kościół murowany powstał w wieku XIV. Konsekracja miała miejsce w 1325 r. Kolejny murowany kościół, pw. Świę­tej Trójcy oraz św. Apostołów Mateusza i Macieja, fundacji Piotra i Jana Giżyckich dziedziców Fałkowa pochodził z 1420 r. W tym czasie została erygowana parafia. Bp Gniazdowski z Gniezna konsekrował kościół w 1603 r. Pożar w 1774 r. zniszczył znaczną część świątyni, która została odnowiona w końcu XVIII w. i w 1846 r. W 1897 r. kościół konsekrował bp Antoni Ksawery Sotkiewicz. Podczas I wojny światowej świątynia została zniszczona. Wybudowano wtedy tym­czasową kaplicę drewnianą. Kościół obecny zbudowany został w latach 1929-1935 staraniem ks. Jana Dąbrowskiego i ks. Wacława Wypyskiego, według projektu arch. Oskara Sosnowskiego. Uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej, a potem był gruntownie odnowiony staraniem ks. Romana Ścisłowskiego w latach 1947-1954. Konsekrował go w 1954 r. bp Jan Kanty Lorek. Restauracja świątyni miała miejsce w latach 1974-1975. W 1982 r. spłonął ołtarz główny, część figur uległa zniszczeniu, uszkodzony też został obraz Matki Bożej Szkaplerznej. W latach 1983­1986 zrekonstruowano ołtarz i odnowiono figury oraz obraz. Kościół jest wzniesiony z kamienia w kształcie wydłużonej elipsy, dwie wieże stylizowane są na romańskie.

Do parafii należą: Budy, Bulianów, Dąbrowa, Fałków, Kołoniec, Olszamowice, Pląskowice, Rudka, Rudzisko, Sęp, Skórnice, Starzechowice, Studzieniec, Sułków, Turowice, Wola Szkucka, Zbójno.